Kultura i Rozrywka

Wróć

Pokaźna dawka adrenaliny i wspaniała zabawa. Spróbuj swoich sił na wysokości

2014-07-24 00:00:00
Pozwalają nam pokonać lęk wysokości, aplikują potężny zastrzyk adrenaliny, a do tego stanowią świetną rozrywkę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Mowa tutaj o parkach linowych, które w okresie wakacyjnym cieszą się ogromną popularnością.
Rozrywka dla ducha...

Wakacje są czasem, gdy większość z nas udaje się na upragniony odpoczynek – dzieci i młodzież mają wolne od szkoły, natomiast dorośli najczęściej decydują się na urlop od pracy. Ten okres można spędzić pasywnie, np. wylęgując się na piaszczystej plaży i zażywając kąpieli słonecznych. Ale ci, którzy preferują aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, powinni spróbować swoich sił w parku linowym. Jest to zarówno opcja dla dzieci, jak i dorosłych – innymi słowy w ten sposób czas wolny mogą spędzać nawet całe rodziny.

Cała zabawa w parkach linowych, kojarzonych przez niektórych z tzw. małpimi gajami, polega na pokonywaniu drewnianych podestów, zawieszonych między drzewami.

- Fakt, że ćwiczenia odbywają się na wysokości, pomaga uczestnikom w pokonywaniu swoich ograniczeń i lęków, również uczy opanowania. Tego typu aktywność wpływa także pozytywnie na samoocenę, dla przykładu: skoro udało mi się skoczyć pomiędzy platformami na wysokości 10 m, dlaczego miałbym nie poradzić sobie z klasówką z chemii? – tłumaczy Ewa Cwanek z Parku Linowego Podjanowszczyzna.

... i dla ciała

Park Linowy Podjanowszczyzna znajduje się na malowniczych wzgórzach sokólskich – niespełna kilkanaście kilometrów od Białegostoku. Znajdą coś dla siebie tutaj zarówno dorośli, jak i dzieci. Do wyboru są trzy trasy: niska, gdzie cały tor znajduje się na wysokości ok. 2 m, średnia – 6-7 m oraz trudna – 10-12 m. Na trasie znajduje się wiele atrakcji, takich jak np. huśtawki, tyrolki (60 m i 105 m), wagi, mosty zwodzone czy pal buszmena bądź kaskada skoków.

- Park linowy łączy w sobie wiele elementów sportowych. Ważna jest kondycja uczestnika, ponieważ trzeba tutaj pokonać wiele przeszkód ruchomych, które stanowią o wiele większy wysiłek, niż przeszkody statyczne. Ponadto wykorzystane zostają elementy chodu, biegu, skoku oraz wspinania. Każda przeszkoda sprawdza inną partię mięśni danego użytkownika – opisuje lek. Beata Podgórska ze Szpitala Ogólnego w Grajewie. – Aktywność fizyczna pobudza rozwój mięśni, serca i płuc, co ma szczególne znaczenie w okresie dzieciństwa, kiedy maluch rozwija się i rośnie. Ruch angażuje wiele obszarów mózgu, co ma ważny wpływ na kształtowanie się i pracę mózgu i wpływa na rozwój umysłowy dziecka.

Chociaż cała aktywność w parku linowym odbywa się na wysokości, to jest to jak najbardziej bezpieczne.
- W naszym Parku korzystamy z atestowanego sprzętu alpinistycznego najwyższej klasy. Gości korzystających z atrakcji Parku - tras linowych wyposażamy w zestaw asekuracji. W jego skład wchodzą: uprząż biodrowa, lonże asekuracyjne, specjalistyczne karabinki, bloczek zjazdowy oraz kask. Przed wejściem na wyznaczoną trasę każdy przechodzi też szkolenie podstawowe – informuje Ewa Szczesiul, instruktor parku.

Na najmłodszych (2-3 latków) czeka w parku plac zabaw z dmuchanym zamkiem, zjeżdżalniami, huśtawkami i trampoliną. Każdy, kto chce zaznać ochłody w upalne dni, może skorzystać z tratwy i popływać nią po rzece Kamionka przepływającej przez teren parku.
- Jednym zdaniem: każdy znajdzie tu coś dla siebie. Najmłodszy nasz gość miał 2 latka, najstarszy 75 i była to pani - dodaje Anna Mudrewicz, instruktor z Parku Linowego Podjanowszczyzna.

Więcej informacji: Park Linowy Podjanowszczyzna

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl