Kultura i Rozrywka

Wróć

Pokaz filmu Czesław Niemen w 8. rocznicę śmierci artysty

2012-01-16 00:00:00
17 stycznia minie 8 lat od śmierci wybitnego polskiego wokalisty i kompozytora - Czesława Niemena. Z tej okazji w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Eugeniusza Szpakowskiego pt. Czesław Niemen.
czeslawniemen.com
Film pokazuje osobę Czesława Niemena, a właściwie Czesława Wydrzyckiego w óżnych etapach jego życia. Pierwsza część filmu dotyczy lat młodzieńczych wielkiego muzyka. Lat spędzonych na Białorusi w rodzinnych Starych Wasiliszkach. Był to okres kształtowania się osobowości artystycznej Czesława Niemena, który od najmłodszych lat przejawiał uzdolnienia plastyczne i muzyczne. Już wtedy śpiewał w chórze kościelnym, był uczniem Pedagogicznego Liceum Muzycznego w Grodnie. Pierwsza część kończy się w momencie, kiedy Wydrzyccy zdecydowali się na wyjazd do Polski i osiedlili się w Białogardzie. Druga część dokumentu dotyczy kariery estradowej Czesława Niemena w Polsce. Jej początków, warunków życia w nowej ojczyźnie. Autorzy opowiadają o tym, jak zaczynała się jego kariera, jak poznał przyjaciół, jaka była jego droga do Niebiesko-Czarnych. W tej części twórcy zastanawiają się także nad atmosferą towarzysząca narodzinom nowej muzyki (tzw. big bitu) w Polsce. W jakim sensie Czesław Niemen był wyjątkowy? Czym nas porwał? Co stało się istotą jego osobowości? To fenomen, czy może epoka Polski lat sześćdziesiątych potrzebowała idola? Część ta zawiera również prezentację twórczości Czesława Niemena w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Czy był to człowiek sukcesu, czy wielkich niepowodzeń? Na ile sam się do nich przyczynił? Dlaczego ówczesna władza go nienawidziła? Kto był inspiratorem kłamliwych artykułów? Co powiedzą dziś autorzy tamtych paszkwili? Nie została pominięta także twórczość muzyka w zespołach Akwarele, Niemen - Enigmatic. W tym okresie powstają jego największe przeboje; Dziwny jest ten świat, Czy mnie jeszcze pamiętasz i wiele innych. Część trzecia filmu dotyczy lat, kiedy artysta skoncentrował się na pracy we własnym studiu muzycznym, kiedy w swoich kompozycjach wykorzystywał instrumenty elektroniczne i syntezatory i odkrywał poezję, m.in. Norwida.

Dzieło Eugeniusza Szpakowskiego zdobyło Grand Prix Polonijnego Festiwalu Multimedialnego Polskie ojczyzny, Częstochowa 2009. Początek projekcji o godz. 18.30, a po niej spotkanie z reżyserem w Pracowni Artystycznej przy ul. Cieliczańskiej 1.
MAG