Kultura i Rozrywka

Wróć

Poezja jak schron przed zgiełkiem świata. Ogrody sztuki wkrótce też na dachu Opery

2013-03-03 00:00:00
Postanowiliśmy, że od marca gmach OiFP-ECS będzie gromadził największe zagęszczenie poetów i filozofów – mówił Roberto Skolmowski, dyrektor placówki, podczas pierwszego spotkania w ramach Ogrodów sztuki. Cykl spotkań z filozofią i poezją ruszył w sobotę, 2 marca.
Michał Heller/OiFP-ECS
– Dlaczego Ogrody sztuki? Bo ten budynek na dachu ma ogród – wyjaśnił dyrektor Opery. – Gdy tylko zrobi się ciepło, będziemy tam państwa zapraszać na spotkania.
Zapowiedział też, że placówka wzbogaci się o ponad 20-tysięczny zbiór książek z historii sztuki, filozofii i psychologii. W ten sposób wysoka sztuka połączona zostanie z centrum bibliotekoznawstwa.
Dyrektor Skolmowski zaprosił na spotkanie z poetką Ewą Lipską, która nie kryła zachwytu nową siedzibą Opery i Filharmonii Podlaskiej przy Odeskiej: – Zazdroszczę państwu tej filharmonii. Macie dużo szczęścia, że możecie przebywać w tym budynku.

Spotkanie poprowadziła Barbara Gruszka-Zych, poetka, dziennikarka i krytyk literacki. Pytała o podróż do Białegostoku, Wisławę Szymborską i pisanie na komputerze. – Nie piszę na komputerze. Katuję papier – odparła Ewa Lipska.
Opowiadała, że teraz czyta mniej poezji, a więcej książek popularnonaukowych.
– Poezja przynależy do młodości. Daje ucieczkę od świata, od zgiełku – mówiła poetka. – Poezja jest schronem, namiotem, do którego się chowamy i zamykamy. Z jednej strony żyjemy w fantastycznych czasach postępu technologicznego, a z drugiej mamy wrażenie, że lecimy w kierunku jakiejś przepaści.
I podkreślała: – W czasach medialności wysoka kultura traci, jest wypychana przez banał. Dużo jest jednak poezji na forach internetowych. Dużo osób pisze. To forma psychoterapii – w krótkiej formie możemy zapisać nasz stan.

W czasie spotkania odbył się także Turniej Jednego Wiersza. Twórczość młodych poetów oceniało jury w składzie: Ewa Lipska, Mira Łuksza, Katarzyna Sienkiewicz, Julius Keleras, Tadas Žvirinskis. Jednogłośnie wybrało wiersz Bakspejs Pawła Gorszewskiego.

Opera gościć będzie znanych, utytułowanych i wyróżniających się twórców, zachęcając do rozmowy o ich poezji i cenionych przez nich mistrzach, a także o różnych szkołach poetyckich i interesujących zjawiskach w poezji współczesnej. Spotkaniom towarzyszyć będą kursy mistrzowskie i warsztaty prowadzone pod kierunkiem zaproszonych twórców. Patronujemy cyklowi.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl