Adresatem konferencji są przede wszystkim pielęgniarki pracujące na terenie województwa Podlaskiego oraz studenci UMB. Podczas spotkania zostaną poruszone tematy związane z ryzykiem podróży do tropikalnych krajów. Specjaliści omówią najważniejsze zasady planowania wyprawy w egzotyczne miejsca ze szczególnym uwzględnieniem dziecka. Ponadto w programie: prezentacja o Zambii i pokazy filmów, m.in. o hospicjum w Chilanga.
W 2008 roku dzień 25 kwietnia został oficjalnie obwołany Światowym Dniem Malarii, która jest jedną z trzech najgroźniejszych (obok AIDS i gruźlicy) chorób zakaźnych na świecie. Każdego dnia zabija 3000 dzieci, co daje liczbę miliona rocznie. Ocenia się, iż 40-45% ludności Ziemi żyje na terenach zagrożonych malarią w ponad 100 krajach. Rocznie odnotowuje się 350-500 milionów zachorowań, głównie w rejonach Afryki na południe od Sahary.
W Polsce rejestruje się rocznie do 50 przypadków malarii importowanej, w tym ciężkie postacie kliniczne. Szacuje się, iż ponad milion Polaków rocznie wyjeżdża w rejony występowania malarii, ale ich wiedza na temat ryzyka zakażenia zazwyczaj jest szczątkowa. Polscy turyści nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest stosowanie profilaktyki podczas podróży na tereny występowania malarii, gdzie ukąszenie komara może oznaczać wyrok śmierci.
Konferencja odbędzie się w Auli Magna Pałacu Branickich, we wtorek, 27 kwietnia, między godziną 9 a 16.
Szczegółowy program konferencji:
Podróżuj zdrowo.