Podróżować, dobrze zarabiać, mieć fajną pracę. Czy to możliwe?
Każdy młody człowiek ma podobny cel dotyczący kariery zawodowej - lekka praca, nie nudna i bardzo dobrze płatna – tak, by z chęcią rano wstać każdego powszedniego dnia. Utopia? Może brak orientacji w tym, co się wokół nas dzieje.
Politechnika Białostocka
Jest taki czas, w którym trzeba łączyć ogień z wodą. Mając 19 lat, warto chodzić na imprezy, ale jednocześnie trzeba dobrze zdać maturę (w tym roku dla 30% abiturientów to się nie udało). Może to nie fair, że już jest taki pierwszy życiowy remanencik, ale tak jest i już. Co dalej, jaki kierunek, jaka uczelnia, gdzie?
Trudny wybór
Pytań dużo, możliwości też. Jak starsi studenci jeszcze naopowiadają o Erasmusie, wyjazdach po całym świecie, studiowaniu za granicą, turystyce bez granic, to w głowie szumi. Jak to wszystko ogarnąć, a tak naprawdę, to kim zostać?
W tym miejscu warto zdecydowanie powiedzieć, że trzeba mieć marzenia i trzeba je traktować poważnie. Czy marzenia da się zrealizować - najwięcej zależy od nas samych. Takich możliwości, jakie mają obecnie polscy studenci nigdy nie było.
Łatwe pytania
Jeszcze 20 lat temu dostać się na studia było bardzo trudno, teraz uczelnie kuszą różnymi propozycjami. No właśnie, jaki wybrać kierunek studiów? Na pewno warto odpowiedzieć sobie na pytania: czy dany kierunek jest zbieżny z moimi zainteresowaniami i da mi satysfakcję?, czy mam odpowiednie predyspozycje do wykonywania wybranego zawodu?, ale też, jakie jest zapotrzebowanie rynku na wybrany zawód?
Można by rzec – banalne, oczywiste pytania. Tak, tylko problem w tym, że młodzi ludzie w wielu przypadkach ich sobie nie zadają. Jakie są skutki? Wielu studiuje coś, co nie daje żadnych możliwości zawodowych. Absolwent takiego kierunku w rubryce zawód wyuczony zostawia puste miejsce. Każdy pracodawca pyta o kompetencje i umiejętności. Cudów nie ma. Nikt nie zapłaci pracownikowi ani jednej złotówki za to, że skończył studia. Zapłaci za to, co w firmie pożytecznego zrobi.
Potencjał w turystyce
Czy w naszym regionie można zdobyć fajną pracę? Jaki jest ten nasz region i czy tu są jakieś możliwości dla młodych ludzi? Wszyscy wiedzą, że Podlaskie to Zielone Płuca Polski, Puszcza Białowieska z żubrami, znany kurort Augustów z pięknymi jeziorami, różnorodność kulturowa.
Wszyscy są zgodni, że potencjał jest, tylko jakoś słabo to wszystko wychodzi. Być może właśnie brakuje młodych, energicznych, odważnych ludzi, którzy potrafią bogactwo naszego regionu zamienić w zasobność jego mieszkańców.
Jedną, z oczywistych dróg dojścia do tego celu jest turystyka. Według badań Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, w opinii pracodawców, w ciągu pięciu lat zapotrzebowanie na absolwentów kierunków turystycznych znacząco wzrośnie. Zdają sobie z tego sprawę wyższe uczelnie. Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej nieustanie udoskonala program kształcenia na kierunku Turystyka i Rekreacja. Działania prowadzone wspólnie z Radą Przedsiębiorców funkcjonującą przy Wydziale mają na celu jak najlepiej przygotować absolwentów kierunku Turystyka i Rekreacja do skutecznych działań, które spowodują jak najlepsze wykorzystanie bogactwa ziemi podlaskiej. Z tym na pewno wiąże się więcej miejsc pracy i dobre zarobki.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]