Motoryzacja

Wróć

Podpowiadamy, jak przygotować auto na nadejście zimy

2017-11-16 08:23:10
Spadające z nieba pierwsze płatki śniegu i coraz niższe temperatury to jasne sygnały, że nieuchronnie zbliża się sezon zimowy. Połowa listopada to najlepszy czas do tego, by pojazd, którym się poruszamy przygotować do nowych warunków pogodowych.
pixabay.com
Zima to najtrudniejszy okres dla kierowców i ze stwierdzeniem tym chyba nikt nie ma zamiaru polemizować. Mróz i śnieg potrafią skutecznie unieruchomić nawet stosunkowo nowy pojazd, dlatego przed nadejściem niekorzystnej aury warto przyjrzeć się naszemu samochodowi i dokonać w nim kilku czynności.

Zmiana opon na zimowe

Mimo że w Polsce nie ma konieczności wymiany ogumienia z letniego na zimowe, to jednak każdy – bez względu na stopień doświadczenia za kierownicą – powinien taki zabieg wykonać i to już wtedy, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spadnie poniżej 7°C.

Zimowe ogumienie, w odróżnieniu od letniego, posiada głębszy bieżnik, który zwiększa przyczepność samochodu na drodze. Jest również wyprodukowane z innych mieszanek gumowych, które zachowują miękkość nawet przy najniższych temperaturach. Opony zimowe muszą mieć równomiernie zużyty bieżnik, którego grubość nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Dzięki powyższym cechom droga hamowania auta wyposażonego w ogumienie dostosowane do panujących warunków pogodowych może skrócić się nawet o 30% w porównaniu do opon letnich.

Jeżeli chodzi o opony całoroczne, to te w naszym klimacie będą niekoniecznie dobrym wyborem. Sprawdzą się one tylko w przypadku samochodów kompaktowych, które poruszają się przede wszystkim po mieście. W warunkach zimowych struktura ogumienia całorocznego nie zapewni tak wysokiej przyczepności do jezdni, jak opony zimowe.

Diagnostyka akumulatora

Któż z nas nie przeżył zimą sytuacji, kiedy po tradycyjnym porannym rytuale (toaleta, śniadanie, kawka) i udaniu się do auta – które najpierw trzeba oczywiście odśnieżyć – musiał zmienić środek transportu na komunikację miejską, gdyż akumulator w naszym ukochanym samochodzie nie sprostał wyzwaniu. Spóźnienie się do pracy w takiej sytuacji jest gwarantowane, a czekający przy biurku szef nie zawsze potrafi zrozumieć zrządzenie losu, które przytrafiło się jego pracownikowi.

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego powinniśmy zatem sprawdzić kondycję akumulatora i jego napięcie. Usługa tego typu w większości warsztatów jest bezpłatna. Test sprawności akumulatora pozwala ocenić wydolność baterii pod obciążeniem oraz przewidzieć, jak zachowa się ona podczas dużych mrozów. Zdarza się również, że winę za niedoładowany akumulator ponosi układ ładowania. W tym przypadku możemy samodzielnie zmierzyć napięcie na zaciskach akumulatora przy pracującym silniku. Jeśli napięcie jest niższe niż 13,7 V lub wyższe niż 14,5 V, prawdopodobnie alternator wymaga naprawy.

Płyny eksploatacyjne, uszczelki i niezbędne akcesoria

Zanim nadejdzie sroga zima warto też sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych. Zwróćmy zatem uwagę na ilość płynu w układzie chłodzenia oraz wymieńmy – jeżeli taki zabieg był wykonywany już dawno – płyn hamulcowy. Dodatkowo na czas zimy warto zainwestować w syntetyczny olej silnikowy, który gwarantuje łatwy start silnika, a także skróci czas dotarcia oleju do najdalszych węzłów tarcia.

Aby podczas dużych mrozów w łatwy sposób – bez uszczerbku dla samochodu – wsiąść do pojazdu, należy gumowe uszczelki w drzwiach i klapie bagażnika posmarować silikonem lub wazeliną techniczną, która zapobiegnie ich przymarzaniu. Kolejny ważny zabieg przed sezonem zimowym dotyczy wycieraczek. Jeżeli te źle zbierają brud, muszą zostać wymienione.

Żeby sprawnie przetrwać zimę, każdy kierowca musi zaopatrzyć się również w kilka niezbędnych akcesoriów. Odmrażacze do zamków i szyb, zmiotka oraz skrobaczka to rzeczy w naszej szerokości geograficznej niezbędne.

Ubezpieczenie z pakietem assistance

Zimą dobrze posiadać usługi assistance, które zapewniają całodobową pomoc na drodze. Wyniki Ogólnopolskiego Badania Assistance – przeprowadzonego na zlecenie Europ Assistance Polska – pokazują, że to właśnie assistance samochodowy jest najpopularniejszy wśród Polaków – posiada go 91% kierowców, a 87% badanych uważa, że holowanie pojazdu jest najbardziej przydatnym świadczeniem. Oferuje ono jednak znacznie więcej, bo m.in. dowóz paliwa, organizację noclegu dla kierowcy i pasażerów w razie konieczności pozostawienia niesprawnego pojazdu w warsztacie, możliwość wynajmu pojazdu zastępczego lub kontynuację podróży innymi środkami transportu.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl