Aktualności

Wróć

Podlaskie wzbogaciło się o nowy zabytek. Co nim jest?

2024-01-13 18:31:18
Supraski kościół nie tylko otrzymał środki na prace konserwatorskie przy prawym ołtarzu bocznym neobarokowym, ale również zyskał niedawno nowy zabytek - rzeźbę Matki Bożej.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Podlaskie ma nowy zabytek

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku poinformował o nowym zabytku. Jest nim rzeźba Matki Bożej z Lourdes, która znajduje się w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Supraślu.

Jak czytamy w komunikacie:
Rzeźba ta wpisuje się w tendencje rozkwitu kultu Matki Bożej, intensywnie rozwijającego się w XIX wieku, do czego przyczyniło się ogłoszenie w 1854 roku przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Do najpopularniejszych i najbardziej czczonych wizerunków z tego okresu należy właśnie figura Matki Bożej z Lourdes, która w niedługim czasie stała się inspiracją dla wielu podobnych przedstawień.

Wyjątkowa rzeźba Matki Bożej

Rzeźba będąca przedmiotem wpisu do rejestru zabytków pochodzi z pierwszej połowy XX wieku i charakteryzuje się wysokimi wartościami artystycznymi. O wysokim warsztacie artystycznym jej twórcy świadczy między innymi poprawność proporcji i anatomii postaci Matki Bożej podkreślonej stylem mokrych szat.

Drewniana, polichromowana figura została umieszczona na ośmiobocznej, jasnobrązowej podstawie. Przedstawia postać Matki Bożej ze złożonymi dłońmi w geście modlitewnym, w pozie kontrapostu, w ujęciu frontalnym z głową lekko uniesioną ku górze, ubraną w biało-błękitną suknię, przewiązaną w pasie szeroką szarfą.

Świątynia, w której przechowywana jest rzeźba, czyli kościół parafialny pw. Świętej Trójcy, powstał w latach sześćdziesiątych XIX w. wg projektu białostockiego architekta Glebowa. Jest również cennym zabytkiem architektury sakralnej, związanym z rozwojem miasta Supraśl. Kościół został wpisany do rejestru zabytków w 1998 roku.

Ponad 2 miliony złotych na renowację zabytków znajdujących się na terenie województwa podlaskiego

Przypominamy również, że kilkadziesiąt podlaskich zabytków zostanie odrestaurowanych. Umożliwią to dotacje. Najwyższą - w kwocie 100 tysięcy złotych - otrzyma 7 zabytków (budynek mieszkalny z 1906 roku w Białymstoku, Pałac Branickich, zespół klasztorny w Supraślu, Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP w Łomży, budynek klasztoru Zgromadzenia Misjonarzy w Siemiatyczach, budynek Katolickiej Bursy Szkolnej im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży oraz drewniany budynek starej plebanii z 1874 roku w Kuleszach Kościelnych). Najniższa zaś, wynosząca 6,5 tysiąca złotych, pokryje prace konserwatorskie krucyfiksu ludowego z końca XIX w. z kościoła parafialnego w Nowej Pawłówce. O szczegółach piszemy tutaj: 42 podlaskie zabytki z dotacją. Łączna kwota przekracza dwa miliony złotych.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl