Podlaskie Ukrainie. Uchodźcy będą mieli m.in. darmowe przejazdy PKS-em
W poniedziałek (28.02) marszałek województwa zorganizował konferencję, by omówić, jakie działania już zostały lub niebawem zostaną podjęte w sprawie pomocy napływającym do nas Ukraińcom.
UMWP
Darmowe przejazdy PKS NOVA
W ciągu ostatnich dni przybywa do Białegostoku Ukraińców uciekających przed rosyjską agresją. Wiele osób, w tym lokalne władze, cały czas zastanawiają się, jak mogą pomóc.
- Podjęliśmy szereg działań odnośnie pomocy Ukraińcom. Spółka PKS NOVA uruchomiła bezpłatne przejazdy dla ukraińskich uchodźców, biletem będzie w tym przypadku ukraiński dowód lub paszport, dodatkowo autobusy PKS Nova czekają w gotowości by wyjechać po uchodźców – mówi marszałek Artur Kosicki. - My czekamy na sygnały od wojewody, na to, kiedy mamy się włączyć w działania i jak to zrobić – dodał.
Kosicki podkreślił, że bardzo ważne jest, by działania były skoordynowane i by nie podejmować żadnych pochopnych decyzji, ani nie działać na własną rękę, bo to mogłoby wywołać chaos.
- Apelujemy o pewną koordynację podejmowanych działań tak, by to zrobić naprawdę sprawnie. Z tych informacji, które posiadam wszystko jest realizowane na bieżąco – powiedział Kosicki.
Polityk poinformował też, że najpóźniej jutro na zarządzie będzie procedowany wniosek dotyczący zakupy leków czy innych materiałów medycznych dla potrzebujących z Ukrainy.
- My jako zarząd województwa podlaskiego będziemy chcieli jutro taką uchwałę przekazać. Jeszcze jesteśmy na etapie wyjaśniania, czy lepsze będą pieniądze czy zakupiony sprzęt – dodał Kosicki. - Od piątku trwa także zbiórka sprzętu, który jest niezbędny, by ratować ludzi, bo wiemy, że taki sprzęt jest cały czas przez rosyjskiego agresora niszczony – dodał.
Niebawem marszałek będzie także rozmawiał z radnymi o zawieszeniu porozumienia z regionami położonymi na terytorium Rosji.
Podlaskie szpitale gotowe do niesienia pomocy
Już kilka dni temu odbyły się rozmowy z dyrektorami podlaskich szpitali. Placówki są gotowe do przyjęcia Ukraińców.
- Popieramy stanowisko i działania zarządu odnośnie pomocy Ukrainie. Będziemy na bieżąco odpowiadać na potrzeby chociażby opieki zdrowotnej, bo niestety w wyniku tej wojny wiele osób będzie poszkodowanych i będzie potrzebować leczenia szpitalnego – powiedział białostocki radny Bogusław Dębski.
- Spotkaliśmy się z dyrektorami szpitali i nasze szpitale zaproponowały ponad 196 łóżek, 60 łóżek zabiegowych, 136 niezabiegowych, oczywiście są jeszcze pewne możliwości. Gdyby wojewoda zgodził się na odblokowanie łóżek covidowych, a są ku temu takie przesłanki, to byłoby więcej – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego.
Będą też miejsca w Szelmencie
Miejsca dla przyjeżdżających uchodźców z Ukrainy będą także przygotowane w Szelmencie:
- Po wspólnych dyskusjach Szelment udostępni swoją bazę na około 70 miejsc, zapewni też wikt i opierunek, czyli jedzenie i sanitariat tym ludziom. Jest też ważna decyzja spółki Arest, która posiada szkołę w Suwałkach. Ten obiekt wymaga drobnych inwestycji czyli zakupu łóżek i zaplecza sanitarnego i o tym też będziemy rozmawiać: jeśli będzie potrzeba, to przekierujemy środki do tej spółki – poinformował Sebastian Łukasiewicz, radny Białegostoku.
Marek Olbryś, członek zarządu województwa podlaskiego poinformował też, że w poniedziałek rząd Litwy zgłosił pomysł, aby odwiesić połączenie między Białymstokiem a Kownem. W ten sposób, jeśli ktoś z Ukrainy chciałby przedostać się do Litwy będzie mógł z takiego połączenia skorzystać.
- Myślę, że to dobry pomysł – podsumował Olbryś.
W poniedziałek sejmik województwa podlaskiego jednogłośnie przyjął stanowisko ws. inwazji na Ukrainę. Radni napisali:
W obliczu bezprecedensowego od czasu zakończenia II wojny światowej ataku Rosji w Europie na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina i bezprawnego wkroczenia na jej terytorium, my, radni Sejmiku Województwa Podlaskiego stanowczo i z całą mocą potępiamy działania Federacji Rosyjskiej oraz jej prezydenta Władimira Putina wymierzone w sąsiada Polski.
Wyrazili też solidarność z narodem ukraińskim i zadeklarowali mu pomoc.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl