Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ruszyło. Na otwarcie festyn i koncerty zespołów [ZDJĘCIA]
Białostocki skansen stał się odrębną placówką. W niedzielę (18.09) symbolicznie otwarto bramę do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Wydarzeniu towarzyszył festyn.
AD
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (dawniej Białostockie Muzeum Wsi) zostało wyodrębnione z Muzeum Podlaskiego.
- To bardzo ważna chwila - mówił podczas otwarcia Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. - Symbolicznie otworzymy bramę do muzeum.
Tej czynności dokonał - specjalnie przygotowanym kowalskim kluczem - wicemarszałek Maciej Żywno.
Miejsce dla każdego
Artur Gaweł nazwał wyodrębnienie nowego Muzeum historycznym wydarzeniem.
- Przed nami wiele wyzwań, także związanych z rozbudową skansenu. Mam jednak nadzieję, że goście będą licznie nas odwiedzać i że Muzeum będzie znanym miejscem na Podlasiu, w którym będzie można spędzić miło czas - dodawał Gaweł. - Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej będzie miejscem dla każdego mieszkańca Podlasia i dla turystów - zapewniał.
Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno wspominał, że to ludzie z pasją przekonali go, by przekształcić skansen w miejsce, które będzie prezentować podlaską kulturę ludową.
- To będzie miejsce, w którym można poznać historię regionu - zapowiedział Żywno.
Wicemarszałek wręczył też Gawłowi tablicę - w formie dębowego drzeworytu - z nową nazwą Muzeum i nowym logotypem.
Białostocki skansen powstał w 1982 r. Obejrzeć można tu wiele zabudowań przeniesionych z terenu dzisiejszego województwa podlaskiego. Są to m.in. chałupy, stodoły, wiatraki, liczne budynki gospodarcze, ale również dwór z Bobry Wielkiej. Do tej pory Białostockie Muzeum Wsi działało w strukturach Muzeum Podlaskiego. W marcu radni sejmiku województwa zatwierdzili jednak decyzję zarządu województwa, że skansen zostanie wyodrębniony z Muzeum.
Kiermasz, podlaskie smaki i koncerty
Uroczystemu otwarciu nowego Muzeum towarzyszył festyn Wielkie otwarcie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, który miał przypomnieć o istotnej roli muzealnictwa skansenowego w dziedzinie ochrony kultury ludowej, promocję niewielkich firm rękodzielniczych i gastronomicznych z województwa oraz upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie regionalnym.
Występowały zespoły ludowe i folklorystyczne. Otwarto także dwie wystawy: Wnętrza domu wiejskiego w budynku z Jacowlan oraz Ptaki drapieżne i sowy w budynku Gajówki z Krusznika.
Można było też poznać sekrety wyrobu podlaskich potraw, m.in. sękacza, potraw z ziemniaków, pierogów i potraw tatarskich. Swoich sił można było spróbować w różnego rodzaju warsztatach, podczas których wykonywane były drewniane zabawki, naczynia z gliny czy też przedmioty ze słomy i wiklin. Bez wątpienia atrakcją była leśna bimbrownia, gdzie gawędy o bimbrownictwie snuli Ryszard Doliński i Krzysztof Pilat. Z koncertem wystąpił Janusz Laskowski. Ponadto w skansenie rozstawili się twórcy rękodzieła ludowego i wyrobów kulinarnych.
Portal BiałystokOnline patronował wydarzeniu.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl