Biznes

Wróć

Podlaskie mleko popłynie do Chin

2016-06-22 11:09:09
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol z Grajewa umacnia kontakty handlowe z Chinami. Przynoszą one konkretne rezultaty.
materiał prasowy
Producent z Grajewa od kilku lat współpracuje z przedsiębiorcami z Państwa Środka. Swoje znajomości wykorzystał podczas China-Poland Business Forum w Warszawie. Wówczas spółdzielnia podpisała porozumienie z Chinatex Corporation – jednym z pięciuset największych przedsiębiorstw w Chinach. Zgodnie z umową Chińczycy kupią od Mlekpolu mleko UHT Łaciate.

Zawarty kontrakt będzie realizowany od lipca tego roku i potrwa do czerwca 2017 r. W imieniu polskiej firmy porozumienie o współpracy podpisał Lech Karendys, Dyrektor Wydziału Handlu w SM Mlekpol.

China-Poland Business Forum odbyło się z okazji wizyty państwowej w Polsce Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Głównym celem wydarzenia było promowanie praktycznej dwustronnej współpracy gospodarczej między Polską a Chinami.

Chiny to nie jedyny kierunek eksportowy Mlekpolu. Ponad 30% wyrobów przedsiębiorstwa trafia do Ameryki Południowej, Azji, Europy i krajów Dalekiego Wschodu.

Mlekpol to jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Przyjmuje codziennie blisko 5 mln litrów mleka od ponad 11 300 dostawców. Jako pierwszy podmiot skupowy w Polsce firma ma na swoim koncie ponad 1,5 mld litrów skupionego mleka.

Artykuły Mlekpolu powstają w 12 zakładach produkcyjnych, tj. w Grajewie, Zambrowie, Mrągowie, Kolnie, Sejnach, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu i Gorzowie Wielkopolskim. Spółdzielnia sprzedaje mleko pasteryzowane i UHT, śmietany, śmietanki, napoje fermentowane, masło, twarogi, serki wiejskie i śmietankowe oraz sery żółte. Znani są z marek takich jak: Łaciate, Milko, Białe, Mazurski Smak, Rolmlecz czy Maślanka Mrągowska.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl