Nauka

Wróć

Podlaskie. Międzynarodowe i ekologiczne spotkanie w Ptasiej Osadzie

2012-10-10 00:00:00
Muzyk, malarz, nauczycielka, burmistrz. 23 osoby w wieku od 24 do 65 lat przejechały często ponad 1000 kilometrów do podlaskich Plosek, by dowiedzieć się, jak wykorzystać tematykę zrównoważonego rozwoju w pracy z młodzieżą.
materiały organizatora
Od 8 do 12 października ośrodek Ptasia Osada w Ploskach na Podlasiu gości animatorów spotkań młodzieżowych z Niemiec i Polski, którzy uczestniczą w pierwszej części seminarium pt.: Spotkanie młodzieży z przyszłością - edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. Na co dzień pracują w rożnych miejscach: szkołach, stowarzyszeniach, fundacjach. Niektórzy współpracują z partnerami z drugiej strony granicy, inni dopiero się poznają. Większość uczestników jest pierwszy raz na Podlasiu. Mają wspólny cel: poznać praktyczne metody wdrażania tematyki zrównoważonego rozwoju na spotkaniach młodzieżowych. Założeniem dwuetapowego seminarium jest przygotowanie w kwietniu 2013 roku wspólnego projektu wymiany polsko-niemieckiej na temat zrównoważonego rozwoju, który później zostanie zrealizowany.

Podczas październikowej części, trenerzy PNWM omówiają z uczestnikami między innymi tematy związane z globalizacją, światową konsumpcją, wytwarzaniem dóbr, sprawiedliwym handlem, świadomością ekologiczną. Uczestniczy obliczą swój ślad ekologiczny (footprint) oraz w formie warsztatowej przećwiczą elementy związane z globalną edukacją. Refleksje, wspólne ćwiczenia oraz wypracowane metody pozwolą im spojrzeć na tematykę zrównoważonego rozwoju w sposób bardziej świadomy.

- Odległość Podlasia od granicy polsko-niemieckiej daje pewien dystans i pozwala spojrzeć na temat zrównoważonego rozwoju bardziej uniwersalnie. Odrywamy się od swoich małych środowisk i czujemy, że jesteśmy wspólnie odpowiedzialni za przyszłość naszej planety - mówi dr Steffen Grothe z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, koordynator projektu. - Temat zrównoważonego rozwoju dotyczy wszystkich. Po seminarium uczestnicy będą w stanie wykształcić w młodzieży umiejętności aktywnego kształtowania wspólnej, lepszej przyszłości. Ważne, by później podczas spotkań polsko-niemieckich przekazywana wiedza zamieniała się w aktywne działanie młodzieży. Dla PNWM partycypacja młodzieży jest jednym z kluczowych założeń działalności - dodaje.

Druga część seminarium odbędzie się w dniach 16-19 kwietnia 2013 roku także w Ploskach. Szkolenie organizowane jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży ze środków własnych organizacji, przy wsparciu finansowym Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU).
Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl