Kultura i Rozrywka

Wróć

Podlaskie ma nowy zabytek. Oto obiekt, który trafił do rejestru

2025-03-26 13:30:01
Nagrobek Emilji z Kobylskich Smorczewskiej i jej córki Walentyny został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego. Pomnik na cmentarzu przykościelnym w Winnej-Poświętnej wyróżnia się klasycystycznym stylem i symboliczną płaskorzeźbą.
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Kamienny pomnik w stylu klasycystycznym powstał po 1849 roku. Ma formę steli zwieńczonej akroterionami i wyróżnia się wysokim poziomem artystycznym. Misternie opracowany kamień, dekoracyjne liternictwo oraz scena figuralna sprawiają, że przyciąga uwagę oraz skłania do refleksji.

Kluczowym elementem nagrobka jest płaskorzeźba przedstawiająca uścisk dłoni – motyw rzadko spotykany w sztuce sepulkralnej. Nawiązuje on do miłości, wierności i ponownego spotkania po śmierci. Może także symbolizować pożegnanie lub zetknięcie się dwóch światów – ziemskiego i boskiego.

Herby Kościesza (ród Kobylskich) oraz Rawicz (ród Smorczewskich) podkreślają znaczenie rodziny. Wykonanie pomnika oraz użyte materiały wskazują na status społeczny Emilji i Kajetana Smorczewskich, którzy byli osobami zamożnymi i wpływowymi.

– Wpisanie nagrobka do rejestru zabytków to nie tylko akt ochrony prawnej, ale również uznanie jego wartości historycznej, artystycznej i naukowej. Jego wyjątkowość polega nie tylko na formie i detalach wykonania, lecz także na kontekście historycznym – jest bowiem częścią większej opowieści o miejscowości, parafii i dawnych mieszkańcach tego regionu – mówi Adam Musiuk, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zarejestrowanie nagrobka jako zabytku zapewnia mu ochronę prawną i umożliwia podjęcie działań w celu jego konserwacji dla przyszłych pokoleń.

[zdjecie]101781[/zdjecie]
Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl