Biznes

Wróć

Podlaskie: jakie są potrzeby lokalnego rynku pracy?

2011-10-25 00:00:00
Kogo najczęściej poszukują pracodawcy w województwie podlaskim? Kto ma największe szanse na znalezienie pracy i gdzie jej szukać? Odpowiedzi na te pytania przynosi analiza danych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.
sxc.hu
Pracodawcy na Podlasiu najczęściej poszukują pracowników na stanowiska sprzedażowe (doradcy klienta, przedstawiciele handlowi, menedżerowie sprzedaży, doradcy finansowi), do działów obsługi klienta, specjalistów IT (programiści, konsultanci SAP), inżynierów budowlanych i księgowych. Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy, największe zapotrzebowanie jest na: pracowników oczyszczania miasta, kolporterów, operatorów ładowarki, pracowników kancelaryjnych i windykatorów. Biorąc pod uwagę liczbę ofert pracy w tym okresie, pracodawcy najczęściej zgłaszali zapotrzebowanie na robotników gospodarczych oraz pracowników biurowych.

- Region podlaski sukcesywnie staje się coraz atrakcyjniejszy dla firm. Stwarza im możliwości rozwoju, a to przekłada się na nowe miejsca pracy. Dominują przedsiębiorstwa produkcyjne, ale również handlowe i usługowe. Do charakterystycznych cech Podlasia należy fakt, że wartością dla pracodawcy jest utrzymanie stałości i stabilności zatrudnienia, co z kolei jest także czynnikiem cenionym i pożądanym przez kandydatów - daje bowiem poczucie bezpieczeństwa - mówi Katarzyna Kowalczyk, kierownik regionalny ds. handlowych, z agencji pracy tymczasowej Start People.

Według przedsiębiorców, województwo podlaskie jest najbardziej przyjazne dla inwestorów i ma najbardziej sprawne urzędy. W skali od -5 do 5, Podlasie zostało ocenione na 3,75 zdobywając tym samym najlepszy wynik w kategoriach klimat inwestycyjny i sprawność administracyjna. Samorządy z podlaskiego uzyskały również najlepszą ocenę pod kątem wsparcia udzielanego inwestorom oraz terminowości i sprawności podejmowania decyzji administracyjnych.

Stopa bezrobocia w województwie podlaskim wynosi 12,7%. Najbardziej aktywne zawodowo grupy to osoby z przedziałów wiekowych 25-34 lata oraz 45-54 lata. Najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze usług - 54,68% oraz w sektorach przemysł i budownictwo - 23,83%, rolnictwie, łowiectwie, leśnictwie i rybactwie - 21,49%. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie jakie otrzymuje pracownik w województwie podlaskim wynosi 3371,99 zł brutto (3079,20 zł brutto bez nagród i premii rocznych).
andy