Biznes

Wróć

Podlaskie firmy wspólnie wystąpią na światowych targach przemysłowych

2017-04-20 18:38:29
Podlaskie firmy z branży metalowo-maszynowej wezmą udział w targach Hannover Messe 2017. W tym roku Polska jest krajem partnerskim wydarzenia. Ponadto w trakcie jego trwania dojdzie do podpisania ważnej dla regionalnych przedsiębiorstw umowy.
materiał prasowy
Wydarzenie światowej rangi

Targi Hannover Messe 2017 będą trwały od 24 do 28 kwietnia. To wydarzenie, podczas którego spotkają się przedstawiciele branży przemysłowej i kooperacyjnej. Wybiera się na nie także mocna podlaska ekipa. Ponadto w tym roku Polska jest krajem partnerskim targów.

- Poprzez wspólną prezentację firm z naszego regionu oraz innych należących do Klastra Obróbki Metali, staramy się zmieniać stereotyp o Polakach jako indywidualistach, którzy nie potrafią się dogadać i współpracować – mówi Janusz Poulakowski, dyrektor biura Klastra Obróbki Metali.

Na wspólnym stoisku swoją ofertę pokażą firmy zrzeszone we wspomnianej wyżej organizacji: Promotech, Promotech KM, Nota, APS, Alnea Soldering, Poltra, Podkarpackie Zakłady Mechaniczne, Roztocze, Jazon. Stoisko będzie wystylizowane w barwach narodowych, z 3 wyraźnymi oznaczeniami: Polska, Polska Wschodnia i Klaster Obróbki Metali.

- 90% naszej sprzedaży stanowi eksport. Nasze wyroby eksportujemy obecnie do ponad 80 krajów, ale rynek niemiecki był zawsze dla nas bardzo istotny – podkreśla Marek Siergiej, prezes Promotechu. - Eksport na ten rynek jest wielopłaszczyznowy, rozpoczyna się od sprzedaży wyrobów pod naszą marką, poprzez sprzedaż produktów zaprojektowanych i wykonanych w Promotechu pod markami naszych dealerów, skończywszy na współpracy kooperacyjnej. Targi Hannover Messe w sferze działalności kooperacyjnej są dla nas najistotniejszą imprezą targową na świecie - dodaje.

Ogólnie w Hanowerze zaprezentuje się prawie 200 polskich przedsiębiorstw, w tym start-upy, 8 regionów oraz 5 Specjalnych Stref Ekonomicznych. Centrum polskiej prezentacji będzie stoisko narodowe o powierzchni ok. 1,2 tys. mkw. Zostanie ono oficjalnie otwarte 24 kwietnia przez szefowe rządów Polski i Niemiec - Beatę Szydło i Angelę Merkel. Polska chce zaprezentować się jako kraj, którego rozwój jest oparty o innowacyjne firmy będące atrakcyjnymi partnerami dla podmiotów zagranicznych.

Umowa podlasko-brandenburska

Warto również wiedzieć, że w czasie targów dojdzie do podpisania umowy o współpracy dwustronnej pomiędzy Klastrem Obróbki Metali i największą organizacją branżową w Brandenburgii - Cluster Metal Industry. Stronę niemiecką reprezentować będzie m.in. Albrecht Gerber, minister gospodarki i energetyki oraz Christian Rickerts, sekretarz stanu landu Brandenburgia. Ze strony polskiej w uroczystości weźmie udział przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju oraz członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski.

- Możemy się dzielić doświadczeniami, które mamy z różnych firm. Chodzi też o wspólne pokazywanie się. To koledzy z Niemiec nas zaprosili do współpracy. To nie my wpychamy się na salony. Zobaczyli nasz potencjał technologiczny i możliwości robienia biznesu - mówi Sebastian Rynkiewicz, koordynator Klastra Obróbki Metali.

W projekcie Klastra uczestniczy obecnie 20 firm członkowskich, w tym 15 zaliczanych do MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) oraz 5 dużych spółek.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl