Nauka

Wróć

Podlaskie Centrum Nauki. W Białymstoku powstanie mały Kopernik

2014-05-19 00:00:00
Być może już za 3 lata, wzorem Warszawy i działającego już tam Kopernika, w Białymstoku także powstanie Podlaskie Centrum Nauki. Jaki będzie koszt realizacji przedsięwzięcia, jeszcze nie wiadomo, ale jak szacuje rektor PB, może wynieść od 50 do 100 mln zł.
MC
Podlaskie Centrum Nauki w Białymstoku

Podlaskie Centrum Nauki chcą wspólnie tworzyć 3 największe podlaskie uczelnie: Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku i Uniwersytet Medyczny, a także Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Białowieży i Fundacja Edukacji i Nauki w Białymstoku. Przedstawiciele tych instytucji i fundacji podpisali w poniedziałek (19.05) w tej kwestii porozumienie.

W ramach umowy wspólnie przygotowywane mają być założenia, dokumenty koncepcyjne i projektowe małego Kopernika.
- Chcemy też lobbować na rzecz powstania tego typu placówki w Białymstoku. Wzorem miałoby być Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – zapowiedział rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis. Jednocześnie zwrócił uwagę, że o takiej placówce równolegle dyskutowano we wszystkich 3 uczelniach.

Jak tłumaczy prorektor ds. dydaktycznych i studenckich UwB prof. Jerzy Halicki, o potrzebie stworzenia Centrum świadczy liczba osób odwiedzających trwający właśnie XII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki.

Podlaski Kopernik inny niż w Warszawie

- Na Podlasiu jest niewiele miejsc, które mogłyby przyciągnąć młodych ludzi i rozbudzić w nich chęć poznawania świata. Mamy nadzieję, że powstałe centrum przyciągnie młodzież i dzieci z regionu, a także z całego kraju - tłumaczy ideę powołania Podlaskiego Centrum Nauki prof. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN.

Chociaż Centrum będzie wzorowane na warszawskim Koperniku, nie ma być jednak jego wierną kopią.
- Specyfika Podlaskiego Centrum Nauki ma uwzględniać walory Podlasia, głównie jego różnorodność przyrodniczą, a także kulturową. Liczymy, że dzięki najnowszym zdobyczom techniki będziemy mogli pokazać procesy zachodzące w podlaskiej przyrodzie. Nie chcemy powielać Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Chcemy wspólnie z uczelniami stworzyć ciekawy program edukacyjny dla uczniów – dodaje Rafał Kowalczyk.

- Podlaski Kopernik ma łączyć naukę z edukacją młodzieży w szkołach średnich i podstawowych - zaznacza prezes Fundacji Edukacji i Nauki Mariusz Buzun.

Gdzie, kiedy i za ile?

Jak informuje jedna z pomysłodawczyń przedsięwzięcia, była minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, były prowadzone już rozmowy z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim i Podlaskie Centrum Nauki miałoby powstać na terenach pofabrycznych przy. ul Częstochowskiej, między ulicami Włókienniczą a Czystą w Białymstoku.

Wg szacunków Dzienisa, utworzenie małego Kopernika pochłonie od 50 do 100 mln zł - łącznie rewitalizacja budynku oraz wyposażenie i ekspozycje. Według najbardziej optymistycznych prognoz otwarcie obiektu miałoby nastąpić już za 3 lata.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl