Aktualności

Wróć

Podlaskie. 9 na 10 budynków jest nieprzyjaznych dla osób niepełnosprawnych

2013-02-22 00:00:00
Niemal żaden ze skontrolowanych obiektów użyteczności publicznej w województwie podlaskim nie został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.
NIK
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła dostosowanie nowych lub przebudowanych obiektów użyteczności publicznej (urzędów, banków, szkół, sklepów) do potrzeb osób niepełnosprawnych w województwie podlaskim. Aż 110 ze 121 skontrolowanych obiektów (91%) w mniejszym lub większym stopniu nie spełniało warunków technicznych, określonych w przepisach prawa budowlanego i tworzyło bariery architektoniczne zwłaszcza dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich.

Pomimo istnienia takiego obowiązku, w żadnym z ośmiu skontrolowanych powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego nie sprawdzano dostarczanej dokumentacji projektowej obiektów użyteczności publicznej pod kątem zapewnienia dostępu osobom niepełnosprawnym. Inspektorzy nadzoru budowlanego bezkrytycznie akceptowali wadliwe projekty budowlane. W efekcie powstawały lub dopuszczane były do użytku budynki niedostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, „nieprzyjazne” przede wszystkim dla osób na wózkach.

W Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Białymstoku nie badano projektów budowlanych pod kątem dostępności obiektów dla osób niepełnosprawnych. Z 16 projektów, 11 nie było dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na przykład
przy budynku szkoły podstawowej w Białymstoku, przy dojściu od miejsca parkingowego do pochylni nie obniżono krawężników, a chodnik w kształcie łuku wykonano ze spadkiem powyżej dopuszczalnych 6%. W trzech toaletach nie było przestrzeni manewrowej umożliwiającej osobom niepełnosprawnym korzystanie z urządzeń sanitarnych. PINB Powiatu Grodzkiego w Białymstoku decyzją z 15 listopada 2010 r. udzielił pozwolenia na użytkowanie tego obiektu.

Kłopot z likwidacją barier architektonicznych w województwie podlaskim potwierdziły również wyniki badania ankietowego, skierowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli do 94 organów administracji publicznej. Z uzyskanych informacji wynika, że 84% budynków będących siedzibami tych organów nie spełnia - w różnym stopniu - potrzeb osób niepełnosprawnych.

Szacuje się, że w Polsce niepełnosprawni to 4,7 mln osób, czyli ponad 12% społeczeństwa. W województwie podlaskim odsetek ten jest podobny (blisko 132 tys. - 11%).
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl