W pierwszych latach w placówce pracowała tylko garstka ludzi, którzy wspierali amatorski ruch artystyczny, organizowali kursy języków obcych, kroju i szycia, seanse filmowe, spotkania autorskie i odczyty. W Wojewódzkim Domu Kultury działały liczne sekcje wyspecjalizowane w konkretnych dziedzinach: teatralna, fotograficzna, filmowa, turystyczno-krajoznawcza. Instytucja prowadziła intensywną działalność wydawniczą.
Natomiast Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury rozszerzył ofertę kulturalną, pojawiły się duże inicjatywy, między innymi: Podlaska Oktawa Kultur, Festiwal Piosenki literackiej im. Łucji Prus, konkurs literacki Tutaj jestem.
W ciągu 65 lat Podlaski Instytut Kultury bardzo się zmieniał. Jednak niezależnie od nazwy instytucja zawsze przywiązywała dużą wagę do tradycji, tożsamości, dziedzictwa kulturowego, wspierała artystyczny ruch amatorski. Obecnie PIK kontynuuje te idee, ale dąży do specjalizacji działań. Ma ambicję stać się nowoczesnym ośrodkiem eksperckim, kulturotwórczym, wyspecjalizowanym w określonych dziedzinach.
Podlaski Instytut Kultury wypracował nową strategię, zgodnie z którą zespół PIK chce działać w trzech strategicznych obszarach. Po pierwsze będzie chronić i popularyzować kulturę ludową, rozumianą szeroko, jako sposób na podtrzymanie tradycji i tożsamości regionu, przy jednoczesnym nacisku na praktyczne wykorzystanie jej elementów w życiu codziennym, np. we wzornictwie użytkowym, grafice. Po drugie PIK zamierza rozwijać kulturę amatorską – artystyczny potencjał mieszkańców regionu. Po trzecie - wspierać instytucje kultury w regionie – szkolić kadry, wypracowywać dobre praktyki, łączyć tych, którzy pracują na rzecz kultury, pomagać im.
Ten jubileusz jest wyjątkowy ponieważ PIK rusza z wielkim remontem obydwu siedzib - przy ul. Kilińskiego oraz Spodków. Prace potrwają do 2025 roku, to niepowtarzalna okazja, by kamienica na ul. Kilińskiego odzyskała zabytkowy charakter, a Spodki nowoczesny blask.
W ramach obchodów jubileuszowych powstała publikacja podsumowująca 65 lat działalności PIK oraz wystawa plenerowa, która prezentuje w pigułce charakter instytucji.
15 listopada Podlaski Instytut Kultury zaprosił pracowników byłych i obecnych, współpracowników, ludzi kultury z regionu, przyjaciół i sympatyków na wielką galę.
- Jestem dumna, że ten jubileusz mogę spędzać z zespołem, z którym przez ostatnie lata razem budowaliśmy strategię działania naszej instytucji. Ten jubileusz przypada dla nas w szczególnym momencie, po raz pierwszy w historii instytucji odbywa się inwestycja, która nigdy nie miała miejsca. Bowiem jest to inwestycja za prawie 60 mln złotych, dzięki tej inwestycji z Polskiego Ładu będziemy mogli rozwijać naszą działalność i szerzej otworzyć się na odbiorców - powiedziała dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury, Barbara Bojaryn-Kazberuk.
Podczas gali, która miała miejsce w Operze i Filharmonii Podlaskiej, rozdano nagrody i wyróżnienia pracownikom PIKu. Kilkanaście osób związanych PIKiem otrzymało Medale Prezydenta RP za Długoletnią Służbę oraz Odznaki Honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Zasłużony dla Kultury Polskiej. W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego wicemarszałek Marek Olbryś wręczył Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego. Po części oficjalnej goście mogli obejrzeć koncert ZPiT Kurpie Zielone oraz zespołu Volosi.
Czytaj także:
65 lat minęło... Podlaski Instytut Kultury obchodzi jubileusz.