Aktualności

Wróć

Podlaska Straż Graniczna podała najnowsze dane. W tych miejscach nie było spokojnie

2024-06-10 16:30:15
W poniedziałek (10 czerwca) Podlaska Straż Graniczna poinformowała, że w miniony weekend zanotowano ponad 430 prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Straż Graniczna FB
W piątek (7 czerwca) odnotowano ponad 110 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W sobotę (8 czerwca) było ich ponad 210, w natomiast w niedzielę (9 czerwca) liczba ta wyniosła 100. Wszystkie zdarzenia miały miejsce na terenie służbowej odpowiedzialności Placówek Straży Granicznej w Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Narewce i Czeremsze.

W rejonie Dubicz Cerkiewnych miało miejsce kilka niebezpiecznych incydentów. Migranci byli bardzo agresywni. Rzucali w stronę polskich patroli konarami, gałęziami oraz petardami. W działania zaangażowano wszystkie służby. W trakcie minionych trzech dni Straż Graniczna udzielała również pomocy 13 cudzoziemcom potrzebującym opieki medycznej.

Aresztowano cztery osoby za pomocnictwo

Zatrzymano też cztery osoby za pomocnictwo w organizowaniu przekroczenia granicy wbrew obowiązującym przepisom. Byli to obywatele Ukrainy, Estonii, Syrii oraz Polski.

Za organizowanie i pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce, zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.

Na odcinku polsko - białoruskiej granicy państwowej, ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej, zatrzymano w tym roku 196 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy.
Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl