Podlaska firma uruchomiła nowy zakład produkcyjny. Stawia na kriogeniczne zbiorniki
Producent konstrukcji stalowych, Promostal z Czarnej Białostockiej wchodzi w nowy segment działalności - produkcję kriogenicznych zbiorników do magazynowania LNG, czyli gazu ziemnego w ciekłym stanie skupienia.
mat. prasowe
Zdaniem Agnieszki Stanisławczyk, prezes Promostalu wstrzymanie rosyjskich dostaw gazu do Polski powoduje niepokój na rynku i obawy o bezpieczeństwo energetyczne kraju.
- Tymczasem oczywistą alternatywą dla dostaw gazu z Rosji, jest skroplony gaz ziemny LNG, dostarczany do Polski drogą morską m.in. przez terminal w Świnoujściu. Niezbędna jest jednak rozbudowa infrastruktury LNG, której istotną częścią są kriogeniczne zbiorniki magazynowe. Mamy więc nadzieję, że nasza inwestycja w dywersyfikację produkcji, przyniesie efekty i zwiększy naszą konkurencyjność - mówi Agnieszki Stanisławczyk.
Zbiorniki magazynowe LNG Promostalu budową przypominają termos, jednak w odróżnieniu od nich, wnętrze wykonane jest z nierdzewnej stali, a obudowa zewnętrzna ze stali konstrukcyjnej, zabezpieczonej powłoką antykorozyjną, która też ma za zadanie odbijanie ciepła od promieniowania słonecznego.
- Najważniejszą częścią naszego zbiornika jest izolacja termiczna, która pozwala na utrzymanie cieczy LNG w temperaturze -162°C. Jest ona zbudowana z wielowarstwowej izolacji MLI oraz wysokiej próżni. Przy doborze izolacji czerpaliśmy z rozwiązań stosowanych w pojazdach kosmicznych, które muszą pracować w temperaturach, jakie panują np. na księżycu: od -180 do +110 st. C - tłumaczy inż. Marek Supruniuk.
Zbiorniki kriogeniczne służą do magazynowania gazu w postaci skroplonej, a ich konstrukcja pozwala utrzymywać paliwo w temperaturze -162°C. W wyniku procesu schładzania gaz ziemny zmniejsza swoją objętość ok. 600 razy i można go łatwo transportować w takich zbiornikach na znaczne odległości. Korzystają z nich firmy, prowadzących handel i dystrybucję gazu LNG, a także firmy zajmujące się projektowaniem i budową stacji regazyfikacji LNG oraz stacje tankowania LNG lub CNG, wykorzystujące zbiorniki do magazynowania skroplonego gazu.
W związku z uruchomieniem nowej produkcji firma szuka pracowników na stanowiska: spawaczy metodą TIG, ślusarzy – montażystów i pracowników działu zapewnienia jakości. Obecnie firma zatrudnia ok. 240 pracowników.
Projekt uruchomienia nowej produkcji został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji Promostalu wyniósł 24,5 mln zł, z czego 7 mln zł to fundusze europejskie.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl