Podlaska firma inwestuje i zwiększa zatrudnienie. Pracę znajdzie około 100 osób
Trzy nowe linie technologiczne, zwiększone moce produkcyjne – duża inwestycja białostockiej firmy. Dzięki temu zatrudnionych zostanie około 100 nowych pracowników.
Agnella
Duża inwestycja w białostockiej fabryce
Białostocka fabryka dywanów Agnella zainwestowała w trzy nowe linie technologiczne do produkcji przędzy wełnianej. Dzięki temu zwiększą się jej moce produkcyjne. Przedsiębiorstwo uniezależni się od zewnętrznych dostaw. Nowa inwestycja sprawi, że fabryka zatrudni około 100 nowych pracowników.
- Już zainstalowano pierwszą linię, która się składa się z zespołu zgrzeblący - dwie przędzarki i zgrzeblarka belgijskiej firmy HDB. Dodatkowo – celem zwiększenia mocy farbiarni – zainstalowane będą nowe aparaty barwiarskie, włoskiej firmy Pozzi. - Właśnie zakończyła się instalacja pierwszego zespołu zgrzeblącego, a przed nami uruchomienie aparatów barwiarskich – komentuje Mirosław Koszkuć, dyrektor produkcji Agnelli. – Ale to nie koniec inwestycji, w tym samym czasie prowadzimy prace budowlane pod instalację dwóch kolejnych ciągów technologicznych. Inwestycja powinna zostać zakończona w połowie 2020 roku.
Inwestycja ta sprawi, że moce produkcyjne białostockiej firmy zwiększą się czterokrotnie. Teraz Agnella będzie w stanie wytwarzać 160 ton wełnianej przędzy zgrzebnej miesięcznie. Całkowita wartość nowych urządzeń wyniesie ok. 50 mln zł.
- Osiągniemy również inny strategiczny cel, czyli uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych w zakresie dostaw przędzy – dodaje Michał Miłoszewski, dyrektor zarządzający spółki Brintons Agnella. - Uprzednio importowaliśmy część przędzy - głównie z Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu inwestycji z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii importować będziemy tylko surowiec, czyli włókno wełniane. W efekcie całość przędzy wełnianej, potrzebnej nam do produkcji, będzie powstawała w Białymstoku. Po zwiększeniu mocy produkcyjnych nasza firma będzie jednym z największych producentów dywanowej przędzy wełnianej w Europie.
Zmieni się też metoda barwienia
Dzięki nowym aparatom barwiarskim zmieni się także metoda barwienia. To z kolei zwiększy wydajność farbiarni.
- Obecnie najpierw barwimy surowiec, a następnie produkujemy z niego przędzę. Po zamontowaniu nowych aparatów będziemy mogli wytwarzać białą przędzę, a następnie barwić ją na nawojach. To umożliwi nam przygotowanie mniejszych partii przędzy w różnych kolorach, a w efekcie lepsze dostosowanie naszej oferty do potrzeb klientów w zakresie kolorystyki dywanów – tłumaczy Koszkuć.
To wszystko sprawi, że Agnella zatrudni około 100 osób na różnych stanowiskach. Informacje na ten temat będą się na bieżąco pojawiały na stronie producenta.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl