Podlasie i Białystok w National Geographic
W marcowym numerze National Geographic ukazał się obszerny artykuł Izabeli Filc-Redlińskiej, poświęcony naszemu regionowi. Ilustrują go zdjęcia światowej sławy fotografika Tomasza Tomaszewskiego wykonane na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Wernisaż wystawy, z której pochodzą, odbył się w grudniu 2011 r. w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
Tomasz Tomaszewski
Świeżość Podlasia urzekała polskich filmowców. To ten region stał się tłem sielskiego życia bohaterów komedii Jacka Bromskiego U Pana Boga w ogródku. (...) Na Podlasiu wytchnienie od miejskiego życia znalazła też serialowa Blondynka, weterynarz z Warszawy - czytamy we wstępie.
Dziennikarka National Geographic prowadzi czytelników przez wyjątkowość Podlaskiego, gościnność mieszkańców, nasz charakterystyczny język z barwnym kolorytem, wielokulturowość i historię aż po współczesność.
Pisze też m.in.: Ta ostoja tradycjonalizmu wiedzie jednak prym w niektórych nowatorskich dziedzinach. To w Białymstoku prof. Marian Szamatowicz przeprowadził w 1987 r. pierwszy w Polsce udany zabieg in vitro. To w piwnicach Politechniki Białostockiej powstał w ubiegłym roku najlepszy na świecie łazik marsjański skonstruowany przez studentów. (...) To stąd pochodzi polski mistrz animacji komputerowej, Tomasz Bagiński, który za krótkometrażową Katedrę został nominowany do Oscara. (...) Jak powiedział w jednym z wywiadów, w Białymstoku życie wydaje mu się powolne. Paradoksalnie na tym właśnie polega siła, a jednocześnie słabość Podlasia.
E.S.