Zdrowie

Wróć

Podlasianie są skłonni do poświęceń. Chętnie dzielą się krwią

2018-05-29 07:54:50
Mieszkańcy naszego województwa są ofiarni. Świadczy o tym liczba krwiodawców.
pixabay.com
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące krwiodawstwa. Okazuje się, że w ubiegłym roku największą liczbę krwiodawców zarejestrowano w województwie wielkopolskim. Było to ok. 68 tys. osób. W Podlaskiem natomiast krew w tym czasie oddało prawie 35 tys. osób.

Na pierwszy rzut oka wszystko wskazuje na to, że wypadamy przeciętnie. Jednak w rzeczywistości jest to bardzo dobry wynik, szczególnie, że Wielkopolska ma 17 oddziałów terenowych centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa, a w naszym regionie są 4 takie placówki.

Poza tym właśnie w Podlaskiem odnotowano najwięcej krwiodawców (293 osoby) w przeliczeniu na 10 tys. ludności, podczas gdy w woj. wielkopolskim wskaźnik ten wyniósł 197 osób.

Z drugiej strony najmniej (tj. około 13 tys.) osób oddało krew w jednostkach zlokalizowanych na terenie województwa opolskiego.

Ogólnie w 2017 r. krwią i jej składnikami - w skali kraju - podzieliło się ponad 600 tys. osób. 195 z nich (żadna nie pochodziła z naszego regionu) oddało krew na innych zasadach niż honorowo. Wynika to z tego, że w niektórych centrach krwiodawstwa pobierane są krwinki do wykrywania przeciwciał.

W ubiegłym roku w Polsce średnio na jednego dawcę przypadały 2 pobrania. Krwiodawcą może zostać zdrowa osoba w wieku 18–65 lat.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl