Aktualności

Wróć

Podlasianie nie lubią poniedziałków i często się stresują

2016-11-13 15:39:27
Nie lubimy poniedziałków, uważamy je za najbardziej stresujące dni i źle się wówczas czujemy, nie najlepiej wychodzi nam również mierzenie się z negatywnymi emocjami – tak wynika z badania GFK Polonia Polacy a stres.
pixabay.com
Z badania GFK Polonia Polacy a stres wynika, że około 37% mieszkańców woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego uważa poniedziałek za najbardziej stresujący dzień tygodnia, a około 78% opisuje swoje samopoczucie w ten dzień jako przeciętne, słabe lub złe.

Okazuje się również, że Polacy zdecydowanie częściej dostrzegają negatywne niż pozytywne skutki stresu. Według badania około 30% mieszkańców naszego kraju wskazuje, że przynajmniej kilka razy w miesiącu odczuwa: długotrwałe zmęczenie, kłopoty z koncentracją czy nadmierne łaknienie. Choć około 60% respondentów jest zdania, że stres może działać mobilizująco, tylko około 13% osób dobrze lub bardzo dobrze ocenia swoje umiejętności mierzenia się z nim.

Mieszkańcy woj. podlaskiego nie odbiegają od reszty Polaków i w takim samym stopniu umieją obrócić stres na swoją korzyść. Ponad 50% respondentów zapytanych o sposoby walki ze stresem odpowiada: idę spać, udaję, że nie ma problemu, staram się nie myśleć o zaistniałej sytuacji.

Co zrobić, kiedy codzienny stres pozostaje wyzwaniem?

- Gdy zaczynamy odczuwać stres, do naszej krwi wyrzucone zostają trzy hormony: adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Sprawiają one, że mamy więcej energii, siły i mocy, aby stawiać czoło trudnym sytuacjom pojawiającym się w pracy czy w życiu prywatnym. To od nas w znacznej mierze zależy to, co będzie dalej – co zrobimy z naszą energią i napięciem. Jedną z opcji jest wykorzystanie stresu na swoją korzyść - mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog motywacji.

Specjaliści podpowiadają, że stres możemy obrócić w aktywność fizyczną. Po ciężkim dniu, zamiast rozpamiętywać nieprzyjemne momenty, warto pobiegać, pójść na zumbę lub dołączyć do osiedlowej drużyny piłki nożnej. Już po kilku treningach poprawa kondycji i samopoczucia (podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia) będzie motywowała do dalszych działań w tym kierunku.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl