Aktualności

Wróć

Podlascy rolnicy wyruszyli do stolicy. Biorą udział w manifestacji

2024-02-27 14:08:23
Udział w Marszu Gwiaździstym na Warszawę zadeklarowało ponad 800 rolników z naszego regionu. Zaplanowano już także kolejne blokady podlaskich dróg.
Podlaska Policja
We wtorek (27 lutego) o godzinie 11:00 rozpoczął się Marsz Gwiaździsty rolników na Warszawę. Jak podaje Podlaska Izba Rolnicza, protestujący zdecydowali się na zmianę strategii swoich manifestacji. Dotychczas prowadzono masowe blokady dróg.

Rolnicy ruszyli na Warszawę!

Rolnicy z naszego regionu przyłączyli się do Marszu Gwiaździstego na Warszawę. Manifestacja zorganizowana została przez OPZZ Rolników Indywidualnych oraz Krajową Radę Izb Rolniczych. Z województwa podlaskiego wyjechały autobusy i samochody osobowe.

Udział w marszu zadeklarowali rolnicy z Augustowa, Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Grajewa i Hajnówki, a także z okolic Kolna, Łomży, Moniek, Sejn, Siemiatycz, Sokółki, Wysokiego Mazowieckiego i Zambrowa.

Podlaska Izba Rolnicza koordynuje wyjazd aż 800 osób. Część z nich skorzystała z wynajętych na tę okazję autokarów. Na tym jednak nie koniec, ponieważ wielu rolników, między innymi z Nowych Piekut i Kulesz Kościelnych, organizuje wyjazd we własnym zakresie. Do Warszawy zmierzają samochodami i autobusami.

Stolica zablokowana!

Trasa marszu przebiega głównymi ulicami Warszawy: E. Plater, Aleje Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży, Wiejska, Piękna oraz Aleje Ujazdowskie. Jak podają media ogólnopolskie, bierze w nim udział ponad 10 tysięcy osób.

Blokowano drogi w całym województwie

Przypomnijmy, że protesty rozpoczęły się w drugiej połowie lutego. We wtorek (20 lutego) zablokowano aż 15 podlaskich dróg. W protestach wzięło wówczas udział ponad 2,5 tysiąca osób. Ruch blokowało łącznie 1900 ciągników.

Więcej informacji w artykule: Na podlaskie drogi wyjechało 1900 ciągników. Czego chcą protestujący rolnicy?

W piątek (23 lutego) odbyły się kolejne protesty. Podlascy rolnicy wstrzymali ruch na drodze krajowej nr 61 w Marianowie koło Łomży. Jak informują podlascy policjanci, w blokadzie wzięło udział 250 osób, 150 ciągników i 50 samochodów osobowych.

Więcej informacji w artykule: Rolnicy wciąż walczą. Uwaga na utrudnienia w Marianowie

Podlascy rolnicy zapowiedzieli już wznowienie blokad na podlaskich drogach w najbliższy piątek (1 marca).

O co walczą rolnicy?

Rolnicy żądają przede wszystkim zakazu importu towarów z Ukrainy, czyli zniesienia Zielonego Ładu. Walczą też o wypłaty odszkodowań za panującą w ubiegłym roku suszę oraz depopulację zwierzyny łownej.
Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl