Aktualności

Wróć

Podlascy policjanci, strażacy i strażnicy graniczni oddają krew. Można do nich dołączyć

2017-03-09 17:10:23
W naszym województwie oficjalnie ruszyła akcja SpoKREWnieni służbą. Krew oddają funkcjonariusze policji, straży pożarnej i granicznej. Każdy może do nich dołączyć.
Dorota Mariańska
Funkcjonariusze oddają krew

W czwartek (9 marca) oficjalnie zainaugurowano w woj. podlaskim akcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji SpoKREWnieni służbą. Należy jednak wspomnieć, że ruszyła ona w całej Polsce w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1 marca).

- Celem akcji jest uczczenie tych osób, które oddawały życie, broniąc i walcząc o niepodległość naszego kraju w latach 40., 50. aż do początku lat 60. Z drugiej strony robione jest to, żeby pokazać, że służby mundurowe kontynuują tę tradycję w warunkach pokoju. Działają na rzecz osób poszkodowanych czy to przez choroby, które wymagają wsparcia w krew, czy też przez wspieranie różnych osób, które uległy wypadkom – mówi Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Natomiast dr Alina Lipska, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, podkreśla, że funkcjonariusze zawsze są pomocni, również wtedy, kiedy trzeba oddać krew:
- Przedstawiciele służb mundurowych w czasach pokoju są bohaterami, ponieważ każdego dnia, oddając krew, wychodząc naprzeciw naszym zapotrzebowaniom, próbują ratować życie innym. Jest to taka grupa oddających krew, która zawsze odpowiada na nasz apel.

Każdy może włączyć się do akcji

W czwartek krwiobus stacjonował przed Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku. Krew oddawali zarówno urzędnicy, jak i mieszkańcy miasta.

- Czuję taką potrzebę. Zawsze mogę komuś pomóc. Nic to nie kosztuje. Prawie zawsze oddaję krew w mobilnych punktach. Tak jest mi po prostu wygodniej. Tracę mniej czasu niż jakbym poszedł do stacji krwiodawstwa. W krwiobusach, a byłem już kilka razy, zawsze jest miło i profesjonalnie – mówi Marek, który zainteresował się inicjatywą.

Dotychczas krew oddawano np. w Hajnówce czy Sokółce. Natomiast wszyscy chętni mają jeszcze czas, żeby włączyć się do akcji. Krwią będzie można podzielić się 11 marca w Zambrowie (komenda powiatowa PSP), 15 marca w godz. 9.00-12.00 w świetlicy (III piętro) Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, 16 i 17 marca w Łomży (terenowy oddział RCKiK), 22 marca przed budynkiem KPP w Grajewie (podstawiony będzie krwiobus) oraz 23 marca w godz. 9.00-13.00 w Oddziale Prewencji Policji w Białymstoku.

Warto wiedzieć, że w Podlaskiem wskaźnik donacji na 1000 mieszkańców jest najwyższy w kraju. Należy także mieć świadomość, że w każdym roku zapotrzebowanie na krew wzrasta ze względu na coraz większą ilość przeprowadzanych zabiegów i rozwój medycyny transplantacyjnej.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl