Podlascy pacjenci skarżą się najrzadziej w kraju
Od maja 2009 r. działa Rzecznik Praw Pacjenta. W ramach jego Biura funkcjonują w całym kraju Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego (jest ich 25). Pacjenci mogą kierować swoje skargi także do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy, do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych i NFZ.
sxc.hu
Możliwości szukania pomocy jest wiele, a od przyszłego roku pojawią się nowe, gdy zaczną działać wojewódzkie komisje do spraw zdarzeń medycznych orzekające o błędach medycznych. Pacjenci, którzy zostali poszkodowani będą mogli przed nimi dochodzić swoich praw. Dzięki temu orzeczenia będą wydawane znacznie szybciej niż miało to miejsce do tej pory.
Wojewódzkie komisje będą się mieściły w urzędach wojewódzkich, w skład każdej wejdzie 16 osób, a orzekać będą w 4-osobowym składzie.
Pod względem ilości skarg województwo podlaskie wypada na tle innych całkiem dobrze. Do Rzecznika Praw Pacjenta najmniej skarg wpływa właśnie z naszego regionu. Na przykład w 2010 r. ogółem z Polski wpłynęło ich 28 735, w tym z Podlaskiego 627.
Z analizy skarg w całej Polsce wynika, że pacjenci skarżyli się najczęściej na naruszanie prawa do świadczeń zdrowotnych, dokumentację medyczną i informacje o swoim stanie zdrowia.
Przykładowe skargi z województwa podlaskiego w ubiegłym roku dotyczyły: odmowy udostępnienia dokumentacji medycznej, naruszenia przez personel medyczny prawa pacjenta do tajemnicy informacji z nim związanych, problemów ze skierowaniem na leczenie uzdrowiskowe, pobierania przez szpital opłaty za pobyt rodziców przy chorym dziecku czy nierespektowania statusu honorowego Dawcy Krwi przy przyjęciu pacjenta poza kolejnością.
Do Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego w województwie podlaskim wpłynęło w 2010 r. 379 skarg.
E.S.