Aktualności

Wróć

Podlascy celnicy przyjaźni przedsiębiorcom

2005-10-03 00:00:00
Izba Celna w Białymstoku otrzymała w piątek tytuł Podlaski Urząd Przyjazny Przedsiębiorcom.
Uroczystość wręczenia certyfikatu odbyła się 30 września w siedzibie Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, która była wnioskodawcą przyznania go podlaskim celnikom.
- Urząd przyjazny przedsiębiorcom to piękne hasło i mamy nadzieję, że ci którzy je otrzymują będą zawsze o nim pamiętali, abyśmy mogli wspólnie rozwijać przedsiębiorczość - powiedział podczas wręczania tytułu Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.
Przedsiębiorcy, skupieni w Izbie Przemysłowo-Handlowej, wnioskowali o przyznanie tytułu Izbie Celnej w uznaniu za dynamiczne zmiany na korzyść, jakie w ostatnich latach dokonały się w jakości pracy służb celnych. A rozwiązań, ułatwiających życie przedsiębiorcom jest wiele: podlascy celnicy dopasowali godziny pracy jednostek celnych do realiów lokalnego rynku, w dni wolne od pracy zorganizowali dyżury, działa system telefonicznej informacji celnej i podatkowej. Podlaskie służby celne wykorzystują najnowsze zdobycze techniki do komunikowania się z klientami. Już dziś część spraw można załatwić za pośrednictwem internetu czy poczty eletronicznej. 1 stycznia br. na wniosek podlaskich przedsiębiorców uruchomiona została usługa internetowa pozwalająca na dostęp do danych zawartych w Rejestrze Zwrot VAT dla podróżnych. Usługa ta jest pierwszym, i jak na razie jedynym w Polsce, przykładem udostępnienia systemów celnych dla środowisk gospodarczych na szczeblu regionalnym. Jej podstawowym celem jest przeciwdziałanie wyłudzaniu zwrotu podatku VAT, ochrona przedsiębiorców i zapobieganie stratom Skarbu Państwa oraz fim wystawiających dokumenty Tax Free. Bardzo zaawansowane są także prace nad aplikacjami internetowymi, które pozwolą niedługo dokonywać odpraw celnych bez wychodzenia z biura czy domu. Białostocka Izba Celna jest czwarta w kraju pod względem dochodów wnoszonych do skarbu państwa, np. za ostatni rok odprowadziła 3 200 mln zł.
Od kilku lat podlascy celnicy intensywnie pracują nad tym, aby odprawy celne oraz cała obsługa podatnika były jak najmniej dokuczliwe, a nasze relacje z sektorem biznesu były bardziej partnerskie - stwierdził Mirosław Sienkiewicz, dyrektor Izby Celnej w Białymstoku, odbierając certyfikat.
Program Podlaska administracja przyjazna przedsiębiorcom działa na Podlasiu od 4 lat. Jego zadaniem jest poprawa jakości pracy administracji publicznej oraz rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Do tej pory certyfikat w ramach programu otrzymało osiem podlaskich urzędów.