Sport

Wróć

Podium Ekstraklasy w zasięgu możliwości?

2020-12-02 12:43:43
Medal dla Jagiellonii. Brzmi pięknie, ale czy zespół ma szansę na taki sukces w tym sezonie? I tak, i nie. Na razie trudno cokolwiek wnioskować, choć analitycy i eksperci wciąż z dużą nieufnością podchodzą do formy i potencjału Jagi.
pixabay.com
Apetyt rośnie w miarę jedzenia – to przysłowie pasuje, jak ulał do sytuacji Jagiellonii i postrzegania klubu z Białegostoku. W ostatnich dziesięciu latach nie brakowało udanych sezonów, o czym świadczy kilka udziałów w europejskich pucharach, kilka medali, w tym dwa wicemistrzostwa Polski. Jagiellonia to symbol silnego, poukładanego klubu. Gdy jednak przez dwa sezony podium zamiast się zbliżać oddala się, co po niektórzy zaczynają się niecierpliwić, martwić, czy wręcz domagają się konkretnych ruchów. Ten sezon może potoczyć się w różny sposób, czy stać Jagę na sukces?

1 do 10. Bukmacher ocenia szanse Jagi

Przejdźmy do meritum, czyli do szans zespołu na końcowy sukces, jakim niewątpliwie byłoby podium w tabeli Ekstraklasy, oznaczające medal i udział w europejskich pucharach. Bukmacher STS, który jest oficjalnym sponsorem Jagiellonii obecnie za każdą postawioną złotówkę na Jagę w TOP3 oferuje 10 zł wygranej (minus podatek). Taki sam kurs w Ekstraklasie mają zespoły Śląska Wrocław, Zagłębie Lubin oraz Piasta Gliwice. Zaskakiwać może ten ostatni klub, który fatalnie zaczął sezon i okupował dolne rejony tabeli. Potencjał gliwiczan jest dużo większy i pewnie to analitycy wzięli pod uwagę. Jednak nieprzewidywalna jest piłka nożna. Zakłady bukmacherskie STS widzą to tak, że aż sześć drużyn ma większe szanse na medal niż Jagiellonia. Nastroje wśród analityków są więc takie, że docenia się jakość i potencjał Jagiellonii, ale pozostaje doza nieufności, spowodowana nierówną formą drużyny i ostatnimi sezonami. W ostatnich dwóch latach też spodziewano się dobrego sezonu, a kończyło się na niedosycie. 

Miejsca Jagiellonii w tabeli Ekstraklasy. Ostatnie 10 sezonów

2019/20 – 8
2018/19 – 5
2017/18 – 2
2016/17 – 2
2015/16 – 11
2014/15 – 3
2013/14 – 11
2012/13 – 10
2011/12 – 10
2010/11 – 4 

Czego brakuje Jagiellonii w Ekstraklasie?

W klubie dokonano zmian. Jest nowy trener, który współpracował z reprezentacją Polski w ostatnim udanym okresie, czyli m.in. ćwierćfinale Euro 2016. Doszło też do kilku zmian w kadrze, trochę ją odmłodzono, trochę spolszczono dodając więcej graczy z Polski. Ale na razie nie widać stabilizacji. Jagiellonia jest nieprzewidywalna, o czym świadczą wyniki w tym sezonie. Zespół potrafi wygrać 5:2, jak ostatnio, ale także potrafi zremisować z beniaminkiem, czy doznać porażki 0:3. Wydaje się, że nowy szkoleniowiec potrzebuje czasu i okienek transferowych by wymienić puzzle według swojego pomysłu. Stąd też takie, a nie inne kursy bukmacherów i przewidywania. 

Piłka nożna w czasie pandemii, czyli wszystko jest możliwe

Innym ważnym aspektem takiego rozmycia szans jest specyficzny czas i sezon, którego jesteśmy świadkami. Kolejne fale pandemii, gra przy pustych trybunach, zachorowania i wykluczenia piłkarzy, przekładane mecze i kumulacja terminarza Ekstraklasy – tak obecnie wygląda futbolowa rzeczywistość. Dla trenerów to dodatkowa trudność, co przekłada się na rytm gry i formę całego zespołu. A to oczywiście może mieć odzwierciedlenie w wynikach. Dlatego trudno teraz przesądzać, jak to będzie wyglądało po nowym roku i wiosną. Na pewno nic jeszcze nie jest stracone i seria zwycięstw może wywindować drużynę. W dalszym ciągu ten dziwny sezon może zakończyć się happy endem. 

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]