Podbiałostocka firma testuje nowoczesny system. Chce płacić mniej za prąd
Firma alu-frost z podbiałostockich Sowlan udostępniła część swoich maszyn do testów alternatywnego systemu energo-informatycznego. Ma on zminimalizować koszty za energię elektryczną, a także zabezpieczyć produkcję przed przerwami w zasilaniu.
Alu-frost specjalizuje się w obróbce metalu i wytwarzaniu akcesoriów samochodowych. Dysponuje zaawansowanym parkiem maszynowym, w tym czterema nowoczesnymi laserami, które potrzebują nieustannego zasilania. W skali miesiąca firma zużywa 100 tys. kWh prądu. Jej koszty przy obecnych cenach energii są bardzo wysokie. Tym bardziej, że zakład pracuje całą dobę. Dwa lata temu na dachu jednej a hal firma zainstalowała panele fotowoltaiczne o mocy 317 kWp.
Jednak problemem, z którym się boryka, tak jak inne firmy produkcyjne zużywające dużo energii, są zaniki napięcia. Choć trwają tylko kilka minut, to powodują poważne straty. Po pierwsze, opracowywany akurat materiał nie nadaje się już do dalszej obróbki w 100 proc. Po drugie ponowny rozruch maszyn jest długotrwały i energochłonny.
Rozwiązaniem problemów braku elastyczności w pracy farmy fotowoltaicznej oraz strat wywołanych przerwami w dostawach prądu ma zająć się Electrum Concreo oraz Politechnika Wrocławska. Spółka wchodzi w skład Grupy Electrum wiodącego biznesu Climate Tech. Na co dzień zajmuje się wykonawstwem obiektów OZE, ale w skład jej działalności wchodzą również projekty badawcze, które wspomagają zieloną transformację energetyczną.
Electrum zaoferowało przetestowanie innowacyjnego magazynu energii podtrzymującego zasilanie hali produkcyjnej podczas zaburzeń w sieci zasilającej. Magazyn energii opracowywany jest w ramach międzynarodowego projektu MESH4U, którego celem jest opracowanie i przetestowanie wielu węzłów magazynowania energii w celu maksymalizacji wykorzystania dla różnych potrzeb i warunków, m.in. dla przemysłu.
Rozwiązanie zastosowane w alu-frost łączy cechy magazynu energii i UPSa, podtrzymującego zasilanie wrażliwych urządzeń podczas zaburzeń w sieci zasilającej. Magazyn współpracuje z zainstalowaną na dachu hal produkcyjnych zakładu instalacją fotowoltaiczną. Innowacyjny i inteligentny algorytm potrafi przewidywać i regulować proces magazynowania energii, dostosowując się do zapotrzebowania, taryf a nawet pogody. Dodatkową zaletą rozwiązania jest możliwość arbitrażu cenowego – zakupu energii z sieci gdy jest tańsza.
Pierwsze wyniki testów w warunkach rzeczywistych są bardzo obiecujące. Magazyn chroni przed zakłóceniami i zanikami zasilania w 100 proc. Współpraca z siecią zasilającą, która polega na ładowaniu magazynu i oddawaniu energii do obiegu wewnętrznego również wypadła pomyślnie.
Alu-frost jest jedną z pierwszych firm na Podlasiu, które chcą skorzystać z alternatywnego systemu energo-informatycznego tego typu.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl