Poczta Polska kontroluje płacenie abonamentu RTV, a skarbówka namierza dłużników
Poczta Polska sprawdza, czy abonament RTV jest płacony. Jeżeli nie, sprawę kieruje do urzędu skarbowego.
pixabay.com
Oni muszą zapłacić
Poczta Polska SA ma prawo sprawdzić czy korzystamy np. z telewizji i czy płacimy w związku z tym abonament. Osobami, które uchylają się od tego obowiązku zajmuje się urząd skarbowy.
Izba Skarbowa w Białymstoku, biorąc pod uwagę stan na koniec czerwca, ma do załatwienia 5091 tytułów wykonawczych (TW) z zakresu nieopłacania abonamentu przez mieszkańców naszego województwa. Przy czym zdarza się tak, że jedna osoba objęta jest kilkoma takimi tytułami.
Poczta Polska do podlaskich skarbówek przesłała w związku z niezapłaconym abonamentem w 2013 r. prawie 30,5 tys. tytułów wykonawczych, w 2014 – prawie 17,5 tys., w 2015 – 2377, a do końca czerwca tego roku - 1095.
- Zmniejszenie liczby tytułów wykonawczych ma związek m.in. z nowym wzorem tytułu wykonawczego (wielopozycyjnego) od 21 maja 2014 r. Obecnie zadłużenie za wszystkie miesięczne okresy jest objęte jednym TW. Do maja 2014 na jednym TW mogły być najwyżej 4 okresy – wyjaśnia Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku.
Urząd skarbowy, po otrzymaniu od wierzyciela (dyrektora Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej SA) tytułu wykonawczego i uznaniu go za zgodny z prawem, nadaje klauzulę o skierowaniu go do egzekucji. Najczęściej dochodzi do egzekucji z wynagrodzenia za pracę, emerytury lub renty czy z rachunków bankowych.
A teraz sprawdzimy...
Warto wiedzieć, że kontroli w naszym miejscu zamieszkania nie mogą dokonywać listonosze. Uprawnieni są do tego pracownicy COF. Przed jej rozpoczęciem pracownicy ci zgłaszają danej osobie cel wizyty oraz okazują aktualne (obowiązujące w danym roku) upoważnienia do przeprowadzania czynności sprawdzających. Przedstawiają też identyfikatory, legitymacje służbowe, a na życzenie kontrolowanego są zobowiązani do pokazania dowodu osobistego.
- Kontrole przeprowadzane są na terenie całej Polski i dotyczą wszystkich użytkowników odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych – informuje nas Biuro Prasowe Poczty Polskiej SA.
Sprawdzający weryfikuje, czy dana osoba posiada sprawny odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny. Następnie upoważniony pracownik powinien sprawdzić dokument zarejestrowania odbiornika lub poprosić o pokazanie dowodów wpłat.
Jeżeli stwierdzone zostanie, że odbiornik RTV nie jest zarejestrowany, wówczas sporządzany jest protokół, który stanowi dokument w dalszym postępowaniu administracyjnym.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl