Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/23 odbyła się w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego z udziałem rektora Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wojciecha Malajkata, prorektora Wiesława Czołpińskiego, prorektor Marty Rau oraz dziekana Filii, Artura Dwulita. Na wydarzeniu obecni byli oczywiście studenci i studentki Akademii.
Podczas uroczystości uchwałę w formie protestu odczytał Wojciech Malajkat. Protest ten dotyczy braku wystarczającego finansowania szkół artystycznych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przez co m.in. Akademia Teatralna zmieniła organizację roku akademickiego. A zmiana ta polega na wprowadzeniu zdalnego nauczania przez zimowe miesiące ze względu na rosnące koszty utrzymania uczelni, a tym samym na przedłużenie roku akademickiego do lipca 2023r.
Przeczytaj wywiad z Martą Rau.
23 studentek i studentów trzech kierunków (aktorstwo, reżyseria, technologia teatru lalek) zostało przyjętych w poczet społeczności akademickiej. Z uczelnią oficjalnie pożegnało się 16 studentek i studentów, którzy obronili dyplom magistra sztuki.
- Czuję ekscytację, trochę stres, jest to nowy początek. Zaczynamy jakby na nowo. Nie mam poczucia, że po pierwszym roku mogę być pewna tego, co się wydarzy - mówiła studentka II roku.
Prorektor ds. Filii, Marta Rau, zwróciła się do studentek i studentów I roku:
- Życzę Wam i wszystkim tu obecnym, żeby zawsze chciało się nam coś zaczynać, żeby pociągało nas nowe, nieznane, niebanalne, żebyśmy odnajdywali w tym siebie. […]. Życzę Wam, abyście szukając swojej artystycznej drogi, nigdy nie stracili w sobie człowieka i człowieczeństwa.
Podczas uroczystości podziękowano za wieloletnią pracę na rzecz białostockiej Filii odchodzącemu na emeryturę prof. Wojciechowi Kobrzyńskiemu.
Po ślubowaniu złożonym przez studentów pierwszego roku oraz odebraniu dyplomów przez dyplomantów, wykład inauguracyjny zatytułowany Kogo/czego (w teatrze) nie ma? wygłosiła reżyserka i twórczyni warszawskiego Teatru 21 Justyna Sobczyk.
Wieczorną część uroczystości uświetni o godz. 20:15 pokaz w Teatrze Szkolnym monodramu studentki IV roku aktorstwa Aleksandry Gosławskiej STAND-UP.
Mimo trudnej sytuacji Białostocka Akademia rozpoczyna nowy rok akademicki z kalendarzem wypełnionym po brzegi planami. Poza zajęciami dydaktycznymi, w najbliższych miesiącach planowane są pokazy etiud studenckich na festiwalach i przeglądach m.in. w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Studenci będą również uczestniczyć w warsztatach mistrzowskich z marionetki z Bencem Sarkadim, warsztatach reżyserskich z Marcinem Wierzchowskim, warsztatach z koordynatorką intymności Kają Wesołek oraz warsztatach z pracy z emocjami z Mają Ruszpel. Studenci IV roku aktorstwa rozpoczną 10 października próby do przedstawienia dyplomowego w reżyserii Sebastiana Majewskiego.
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku powstała w 1975 roku jako Wydział Lalkarski. Od 1978 roku kształci studentów w zakresie aktorstwa i reżyserii, a od 2018 także technologii teatru lalek. Filią kieruje obecnie prorektor prof. dr hab. Marta Rau.
Białostocka szkoła lalkarska uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych szkół w Europie. Umożliwia studentom kontakt z wybitnymi pedagogami i artystami z Polski i zagranicy, inicjuje projekty artystyczne i badawcze. W Białymstoku organizowane jest międzynarodowe biennale (zapoczątkowane w 1979 roku) – Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, który każdorazowo gromadzi ponad 200 młodych artystów z całego świata.
Obecnie w białostockiej Filii studiuje 88 studentek i studentów.