Zdrowie

Wróć

Po 11 latach w Podlaskiem powstał stacjonarny oddział psychiatryczny dla dzieci

2022-09-30 19:00:04
Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ w Białymstoku zakontraktował całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Oddział będzie działał w Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży od 1 października.
Pixabay
Pierwsi pacjenci będą przyjmowani już od 1 października

W piątek (30.09) Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku zakontraktował całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Oddział będzie działał w Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku przy ul. Wołodyjowskiego 2.

- Po 11 latach starań podpisaliśmy umowę na realizację świadczeń w stacjonarnym oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w województwie podlaskim. To przełomowe wydarzenie dla naszego regionu - poinformował Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku.

Dzieci i młodzież potrzebujący kompleksowej opieki psychiatrycznej i psychoterapeutycznej nie będą już hospitalizowani w placówkach na terenie kraju. W ramach zawartej umowy z Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (UDSK) zakontraktowanych zostało póki co 28 łóżek.

Warto przypomnieć, że od 2011 r., pomimo ogłaszanych przez Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ średnio raz w roku konkursów ofert w zakresach: świadczenia psychiatryczne dla dzieci i młodzieży oraz na ośrodek wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej w III poziomie referencyjnym, nie otrzymano ofert od świadczeniodawców.

Komfortowe warunki i profesjonalna opieka

Mali pacjenci będą hospitalizowani w komfortowych warunkach, zapewniono im m.in.: 2 strefy dla dzieci do 13 roku życia i młodzieży mającej więcej niż 13 lat, pokój wyciszeń, salę terapeutyczną, jadalnię z salą terapii zajęciowej, sale terapii ruchowej/rehabilitacji psychiatrycznej, salę doświadczenia świata, salę integracji sensorycznej i salę gimnastyczną.

Kompleksową opiekę psychiatryczną i psychologiczną zapewnia personel centrum, m.in.: specjaliści psychiatrii dzieci i młodzieży, specjaliści psychiatrii, psycholog kliniczny, psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci zajęciowi.

Warto podkreślić, że oddział stacjonarny psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży umożliwia pacjentom oraz ich rodzinom otrzymanie kompleksowego i skoordynowanego wsparcia w jednym miejscu.

- Chciałbym jednocześnie podkreślić, że w każdym powiecie województwa podlaskiego mamy już w pełni zabezpieczony dostęp do świadczeń psychiatrycznych i psychologicznych, z których mogą korzystać najmłodsi pacjenci. Łącznie w naszym regionie mamy 19 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w ramach I poziomu referencyjnego, 4 Centra Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w II poziomie referencyjnym oraz tak pilnie potrzebny stacjonarny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w ramach III poziomu referencyjnego. Tym samym wdrożyliśmy w województwie podlaskim nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży wprowadzony reformą Ministerstwa Zdrowia – mówi Maciej Bogdan Olesiński.

Całodobowa pomoc

W Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży pacjenci mogą otrzymać świadczenia w ramach II i III poziomu referencyjnego:
- świadczenia psychiatryczne dla dzieci i młodzieży w ramach III poziomu referencyjnego (oddział stacjonarny);
- świadczenia dzienne psychiatryczne rehabilitacyjne obejmujące diagnostykę, leczenie i rehabilitację dzieci i młodzieży;
- porada psychologiczna, psychologiczna diagnostyczna;
- sesja psychoterapii indywidualnej, psychoterapii rodzinnej, psychoterapii grupowej;
- sesja wsparcia psychospołecznego;
- wizyta, porada domowa lub środowiskowa.

Warto przypomnieć, że pierwszy poziom referencyjny stanowią Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, zatrudniające psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych.

Drugi poziom referencyjny to Centra Zdrowia Psychicznego, w których można skorzystać w szczególności z porad psychiatry dzieci i młodzieży, leczenia na oddziale dziennym lub w oddziale dziennym psychiatrycznym rehabilitacyjnym dla dzieci.

Natomiast III poziom referencyjny to Ośrodki Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej, w których pacjenci otrzymają pomoc na oddziale całodobowym.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl