Plenerowa wystawa na placu przed Teatrem Dramatycznym
Do 20 września można oglądać wystawę Ukradzione dzieciństwo poświęconą II wojnie światowej.
Ewa Krajewska
Ekspozycja Ukradzione dzieciństwo przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Wystawa opowiada o losach dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów. Przypomina także do traumatycznych przeżyciach związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.
Ekspozycja podzielona jest na siedem części, które obrazują dzieci w różnych rolach życiowych: I Dzieci - życie przedwojennych dzieci, w tym mniejszości; II Obrońcy; III Oszukani?; IV Ofiary; V Obserwatorzy; VI Okaleczeni; VII Emigranci.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: dr hab. Piotr Kardela - dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku oraz dr Paweł Warot - naczelnik tutejszego Biura Edukacji Narodowej. Ekspozycję można oglądać do 20 września.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl