Wystawa organizowana jest w ramach obchodów 96. rocznicy największej bitwy w dziejach miasta - bitwy o Białystok z 22 sierpnia 1920 r.
Wystawa i album
- W związku z rocznicą wybuchu bitwy o Białystok Muzeum Wojska przygotowało wystawę poświęconą majorowi Józefowi Bronisławowi Marjańskiemu, bohaterowi, który tragicznie zginął w czasie walk. Ukazuje się również publikacja Najdzielniejszy z dzielnych. Mjr Józef Bronisław Marjański 1892-1920 - mówił podczas konferencji prasowej Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska, dodawał, że od 1995 r. jest w Białymstoku ulica Marjańskiego. Jednak wiedza białostoczan o bohaterze nie jest wystarczająca. Wielu mieszkańców miasta nie wie, kim był Marjański.
- Wystawą i wydawnictwem chcemy przypomnieć tę postać białostoczanom - podkreślał.
Będzie też rekonstrukcja
Autorem wystawy i albumu jest Marek Gajewski. Wydawnictwo zawiera pełny biogram Marjańskiego oraz wiele niepublikowanych dotąd zdjęć i dokumentów z okresu służby wojskowej w Legionach Polskich i Wojsku Polskim lat 1919-1920.
- Marjański zginął w wieku 28 lat. Wcześniej zmarła jego żona, osierocił córkę. Żołnierze składali się na jej edukację. Później przekazała ona dokumenty po Marjańskim - zdjęcia rodzinne, legitymacje wojskowe i oryginalny list do matki - tłumaczył Gajewski.
Historię Marjańskiego białostoczanie będą mogli poznać także podczas rekonstrukcji jednego z epizodów bojowych bitwy, która odbędzie się 21 sierpnia o godz. 13.00 na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Pałacowej. W tym właśnie miejscu zginął Marjański.
Marjański - bohater dwóch wojen
Józef Bronisław Marjański ps. Marski, Roman Wrzos urodził się w Radomiu i tam pobierał pierwsze nauki, które kontynuował na Politechnice Lwowskiej. Od początku wojny był żołnierzem Legionów Polskich, a konkretnie I Brygady Legionów i jej 1. pułku.
W czasie walk o Białystok w dniu 22 sierpnia 1920 r. Marjański dowodził I batalionem 1. pp Legionów i razem z nim zdobył miasto w porannym natarciu. Zginął w czasie walk. Został pochowany na miejscowym cmentarzu katolickim. Po kilku dniach jego zwłoki zostały ekshumowane i przewiezione do rodzinnego Radomia.
Bitwa Białostocka zakończyła się rozbiciem sił bolszewickich i wyzwoleniem Białegostoku.
Szczegóły:
Wystawa Bohater dwóch wojen. Józef Bronisław Marjański 1892-1920