Plener rzeźby w drewnie. Artyści tworzą prawdziwe dzieła sztuki
Jeszcze do 29 sierpnia nadleśnictwo Hajnówka będzie pracownią rzeźbiarską. Artyści z prostych kawałków drewna stworzą ciekawe i oryginalne rzeźby. Będą one stanowiły atrakcje turystyczną m.in. w Białowieskim Parku Narodowym.
A. Laskowska-Ginszt / Nadleśnictwo Hajnówka
Dłuto i młotek
Inspiracją do tworzenia rzeźb z drewna jest przede wszystkim natura, fauna, flora i otaczający świat. Artyści wyróżniają się wielką wrażliwością, jak również niemałymi zdolnościami percepcyjnymi. Chwytają w ręce dłuta, siekiery i młotki, by tworzyć niesamowite działa sztuki, które będą stanowić atrakcje turystyczne.
Co stworzą artyści w tym roku? XVIII plener rzeźby w drewnie trwa od 10 do 29 sierpnia. Dzieła będzie można oglądać w nadleśnictwie Hajnówka oraz na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Wernisaż wystawy poplenerowej odbędzie się 29 sierpnia.
25 lat przerwy
Pierwszy plener rzeźbiarski zorganizowany został w 1965 r. w Elblągu. Rok później akcja dotarła do Hajnowskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego i trwała wiele lat.
Gdy w kraju nastąpiły zawirowania polityczne, plenery rzeźbiarskie zostały wstrzymane. Dopiero od 2017 roku, po 25 latach przerwy, odbywają się regularnie.
Historia budowana z drewna
Drewno jest surowcem o wielu zastosowaniach. Cała historia opiera się właśnie na nim.
Bizantyjskie ikony czy obrazy łacińskie – tworzone były na podłożach z drewna. Historyczne śródmieścia Amsterdamu czy Wenecji, posadowione są na drewnianych palach.
Drewno służyło do budowy pierwszych łodzi i statków. Pierwsza maszyna latająca, skonstruowana przez Leonarda da Vinci – również była z niego stworzona. Królewskie karety, sanie czy narty, były strugane z drewna. Dlatego, od wieków powstawały i powstawać będą, co rusz nowe dzieła sztuki, jak i przedmioty do użytku codziennego.
Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl