Plecak 12 kg, brak szafek szkolnych, zbyt niskie ławki – norma w Podlaskiem?
Najnowszy raport NIK odsłonił wiele nieprawidłowości w podlaskich szkołach. Uczniowie mają źle dopasowane ławki, noszą zbyt ciężkie plecaki, a w szkole nie mają miejsca by zostawić podręczniki. Przez to coraz więcej z nich ma wady postawy i kręgosłupa.
pixabay.com
Ciężkie plecaki i brak szafek
Uczniowie muszą nosić do szkoły niezbędne przybory, zeszyty czy podręczniki. Natomiast wiele rodziców nie kontroluje wagi tornistra swojego dziecka, przez co przekracza on przyjęte normy. Wynoszą one max. 10% wagi masy ciała, czyli w przypadku dziecka o wadze 50 kg, plecak może ważyć do 5 kg.
Podczas kontroli sanepidu w szkołach, aż 70% uczniów przekroczyło normę. Rekordzista nosił plecak stanowiący 25% masy ciała, czyli w przypadku dziecka o wadze 50 kg, tornister wynosi ponad 12 kg.
Szafka szkolna jest potrzebna dla każdego ucznia. Można w niej schować strój na wf, zbędne podręczniki czy przybory.
Jak informuje raport NIK, w Szkole Podstawowej nr 5 w Suwałkach dyrektor nie zapewnił szafek dla prawie 300 dzieci z klas IV-VIII, którzy stanowili 34% całej ilości uczniów.
Zbyt ciasne ławki
Każdy uczeń powinien mieć ławkę dopasowaną do wzrostu. Ci wysocy nie mogą siedzieć w niskich ławkach, a mniejsi uczniowie w za dużych, z których im np. zwisają nogi. Przez takie niedopasowania mogą narodzić się problemy, głównie związane z wadą postawy.
W Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach odnotowano prawie 50% nieprawidłowości związanych z dopasowaniem stanowisk uczniów do ich wzrostu. Natomiast w SP nr 5 w Suwałkach takich przypadków odnotowano 47%.
Szkoły tłumaczyły to niewystarczającymi środkami finansowymi. Dlatego, w trakcie kontroli NIK przekazano im dodatkowe pieniądze na zakup odpowiednich stanowisk.
Aktywny odpoczynek
Uczniowie po spędzaniu wielu godzin w szkolnych ławkach, muszą mieć dostarczaną odpowiednią ilość aktywności fizycznej.
W SP nr 5 w Suwałkach wprowadzono akcję Aktywna przerwa, podczas której uczniowie mogli pograć w piłkarzyki lub tenisa stołowego. Dodatkowo wprowadzono zakaz używania telefonów komórkowych, po to by integrować uczniów, zachęcać do gier na żywo, a nie online.
Odpowiednia ilość ruchu poprawia również postawę oraz wzmacnia kręgosłup. Dla dzieci w okresie dojrzewania jest to szczególnie ważne, bo dzięki odpowiedniej postawie, uprawianiu sportu, noszeniu lekkiego tornistra, mogą uniknąć wad kręgosłupa. W dzisiejszych czasach liczba dzieci z takimi dolegliwościami szybko rośnie, dlatego warto zwracać uwagę na wszystkie czynniki, które je mogą powodować.
Malwina Witkowska
24@bialystokonline.pl