Płatne studia jeszcze nie teraz
Za wcześnie na płatne studia w Polsce - twierdzą eksperci z Ernst & Young i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Ich zdaniem najlepszym rozwiązaniem na chwilę obecną jest utrzymanie podziału na studentów płacących za naukę i tych studiujących państwa.
Tak wynika z raportu Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce do 2020, który powstał na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wspólnie z projektem strategii autorstwa rektorów uczelni, ma być podstawą dalszych i bardziej pogłębionych zmian w szkolnictwie wyższym.
Według ekspertów, w Polsce należy utrzymać studiowanie finansowane z budżetu państwa. Dodatkowo resort nauki może zlecać uczelniom kształcenie określonej liczby studentów w określonych dziedzinach nauki. To oznacza, że ci studenci, którzy nie znajdą się w określonej liczbie, będą musieli za swoje studia zapłacić.
- Nie chcemy wprowadzać powszechnego czesnego. Na to w Polsce jest za wcześnie - powiedział jeden z koordynatorów projektu strategii, dr Piotr Ciżkowicz z Ernst & Young.
Raport wskazuje także na konieczność wprowadzenia większej różnorodności w szkolnictwie wyższym. W tym celu mają powstać nowe typy szkół takie jak kolegia akademickie (na wzór amerykański) oraz uczelnie badawcze.
Zdaniem ekspertów, należy zlikwidować stypendia za wyniki w nauce i przeznaczyć je na stypendia socjalne.
źródło: studentnews.pl
MAG