Kultura i Rozrywka

Wróć

Plany Teatru Dramatycznego na nowy sezon. Co zobaczymy?

2013-09-08 00:00:00
Nietypowo, bo poza siedzibą, rozpoczął nowy sezon artystyczny Teatr Dramatyczny. W sobotę, 7 września, w ramach IX odsłony Trialogu w Krynkach odbyła się tam przedpremiera Antyhony, spektaklu w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur.
Anna Dycha
Przedstawienie powstało w ramach projektu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Również w sobotę, ale na białostockim Rynku Kościuszki aktorzy Węgierki, Wierszalina oraz studenci Akademii Teatralnej przeczytali performatywnie tekst Fredry Gwałtu, co się dzieje!. Akcja odbyła się w ramach Narodowego czytania dzieł Aleksandra Fredry. Również w sobotę teatr rozpoczął objazd w ramach projektu Teatr Polska. Od 7 września do 20 października ze spektaklem Czarnobyl. Last minute odwiedzi siedem miejscowości na terenie województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Jesień zapowiada się gorąco

W repertuarze znajdą się spektakle, które cieszyły się zainteresowaniem publiczności, m.in. Glany na glanc, Seks nocy letniej, Rozkłady jazdy, Szalone nożyczki (z gościnnym udziałem Sebastiana Cybulskiego), kultowe Zapiski oficera Armii Czerwonej. We wrześniu będzie można także obejrzeć Wariatkę z Chaillot, a pod koniec października teatr zaprasza na nową odsłonę spektaklu Ożenek. Do obsady dołączy Andrzej Mastalerz, aktor Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

Ponadto jubileusz spektaklu Trzy razy łóżko (200 odsłona przedstawienia 14.09), koncert Dawida Podsiadły (4.10) oraz spektakl impresaryjny Pod niemieckimi łóżkami z Tamarą Arciuch, Bartoszem Opanią, Bartłomiejem Kasprzykowskim (24.10).

Premiery teatralne

29 września na Placu Jana Pawła II w ramach Wschodu Kultury/Innego Wymiaru odbędzie się premiera spektaklu Antyhona. Przedstawienie od października będzie można obejrzeć na dużej scenie teatru. Ponadto w planach realizacja m.in. następujących spektakli: musical Momo (23.11), Nie-demokracja, koprodukcja z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie (luty 2014), Przybora/Osiecka (14.02), Rewizor (kwiecień 2014).

Scena na dole

Rusza też czwarta scena, tzw. Scena na dole. Kilka razy w miesiącu, zawsze w czwartek, w nowej restauracji mieszczącej się w teatrze - Wariatka Cocktail Bar & Restaurant, zostaną pokazane: monodramy, muzodramy, stand-up’y, recitale, koncerty, projekty edukacyjne, kabarety, performance oraz małe formy teatralne. Na początek, 17 października, projekt X Tango z utworami z okresu XX-lecia międzywojennego, we współczesnych, okołojazzowych aranżacjach.

Edukacja, współpraca, nowi aktorzy

Tradycyjnie nie zabraknie warsztatów dla młodzieży. Tegoroczną nowością jest grupa +/-50. Zapisy trwają do 18 września.
Teatr rozpoczyna współpracę z Suwalskim Ośrodkiem Kultury, gdzie w listopadzie odbędzie się premiera Antyhony. Z Biblioteką Publiczną w Suwałkach będzie z kolei realizowany projekt transmisji online przedstawień. W planach jest także współpraca z Łomżyńskim Teatrem Lalki i Aktora oraz kolejna edycja festiwalu literackiego Przeczytać Białystok.
Od nowego sezonu do zespołu artystycznego teatru dołączyli na stałe dwaj aktorzy: Mateusz Witczuk oraz Piotr Szekowski.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl