Planetarium UwB cieszy się ogromną popularnością. Mnóstwo odwiedzających
Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku działa już miesiąc. Zainteresowanie obiektem zaskoczyło uczelnię.
UwB
Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku mieści się w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Można je odwiedzać od miesiąca. Swoje podwoje otworzyło głównie dla grup zorganizowanych (formalnie lub nieformalnie np. rodzinnie). Przez ostatnie tygodnie zwiedziło je ponad tysiąc osób.
- Zaaranżowana przestrzeń oraz samo miejsce bardzo podoba się naszym widzom. Swoich wielbicieli mają zarówno przygotowane filmy 2D, jak i pokaz 3D z ciekawą grafiką, animacją i muzyką. W czerwcu ciekawie czas spędzały u nas grupy szkolne, teraz przychodzą przedszkolaki i uczestnicy kolonii i półkolonii. Wizyta w planetarium – to może być ciekawe urozmaicenie wakacji – mówi Dorota Sawicka kierująca Centrum Popularyzacji Nauki Uniwersytetu w Białymstoku.
W najbliższej przyszłości mają zostać przygotowane filmy edukacyjne, dzięki którym osoby odwiedzające planetarium będą mogły podróżować po układzie słonecznym.
Planetarium UwB składa się z kameralnej sali z półsferycznym ekranem o średnicy 7 metrów, która mieści 32 osoby. Do dyspozycji zwiedzających są wygodne odchylane fotele. Bez wątpienia najważniejszym elementem wyposażenia jest jednak nowoczesny system cyfrowej projekcji typu fulldome. Dodatkowo dwa rzutniki stanowiące system optyczny Navitar Fisheye (USA) o rozdzielczości 4K umożliwiają generowanie obrazu 3D oraz 2D wysokiej jakości.
Propozycje filmowe w Planetarium dla widzów w różnym wieku:
- Myszki i księżyc 2D - Księżycowa bajka dla ciekawskich dzieci (czas 16 min., grupa wiekowa 3+).
- Nieziemskie księżyce 2D - podczas seansu odwiedzimy wybrane księżyce i dowiemy się o naprawdę zaskakujących rzeczach (czas 17 min, grupa wiekowa 7+).
- Wszechświat i cała reszta 2D – niezwykła opowieść o nocnym niebie (czas 32 min., grupa wiekowa 10+).
- Na skrzydłach marzeń 3D – zaprosimy do wspólnego odkrywania tajemnic latania (czas 35 min., wiek 7+).
Rezerwacji można dokonać mailowo wysyłając e-mail na adres planetarium@uwb.edu.pl lub dzwoniąc pod numer tel. 451 171 314. Szczegółowa oferta placówki oraz informacje o filmach, które można tam obejrzeć dostępne są na stronie internetowej uczelni.
Budynek, w którym znajduje się Planetarium i Obserwatorium Uniwersytetu w Białymstoku, to najnowsza inwestycja uczelni. Budowa tego obiektu rozpoczęła się wiosną 2019 r. a zakończyła jesienią 2020 r. Ostatnim etapem prac, które trwały przez kilka miesięcy, było instalowanie i kalibrowanie specjalistycznego wyposażenia, a także przygotowania organizacyjne związane z obsługą widzów w Planetarium.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl