Plan na rozwój regionów. Rząd zapowiada konsultacje
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało konsultacje dotyczące Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego, czyli systemu programowania i realizacji polityki regionalnej, w którym główną rolę mają odgrywać samorządy województw.
wikipedia.pl
Następstwem przyjętej przez rząd w lutym 2017 r. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) jest sporządzenie przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju tzw. Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego. Jest to właściwie rozwinięcie przyjętych w SOR postulatów. KSRR ma obejmować okres do 2030 r. i zawierać zbiór wspólnych wartości, zasad współpracy rządu i samorządów oraz partnerów społeczno-gospodarczych na rzecz rozwoju kraju i województw. Ma też odegrać ważną rolę w w procesie zdobywania i wydawania m.in. środków z funduszy unijnych w nowej perspektywie na lata 2021-2027.
W poniedziałek (17.12) przedstawiciele ministerstwa zapowiedzieli, że w styczniu 2019 r. planowane są spotkania konsultacyjne we wszystkich 16 województwach. Konferencje regionalne, współorganizowane przez urzędy marszałkowskie, przybliżą uczestnikom cele, kierunki interwencji, mechanizmy wdrażania polityki regionalnej do 2030 r.
- Spotkania będą stanowiły dla przedstawicieli samorządów województw, powiatów i gmin oraz innych partnerów społeczno-gospodarczych forum dyskusyjne nad zaproponowanym przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego kształtem polityki regionalnej do 2030 r. – informują przedstawiciele MIiR.
Rola samorządów wojewódzkich ma być niebagatelna w przypadku tworzenia strategii. Szczególnie podkreślany w założeniach jest zrównoważony rozwój, polegający na wspieraniu najsilniejszych stron poszczególnych regionów. Wyróżnione są dwa obszary interwencyjne: tereny zagrożone trwałą marginalizacją, jak np. mniej zamożne gminy na ścianie wschodniej, tym w województwie podlaskim oraz średnie miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze.
Przewiduje się, że tylko do 2020 r. realizacja programu może pochłonąć 100 mld zł i co najmniej drugie tyle przez kolejne 5 lat.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl