Kultura i Rozrywka

Wróć

Plakaty Teatru Dramatycznego w prestiżowych konkursach graficznych

2022-08-12 11:13:58
Plakaty autorstwa Agnieszki Popek-Banach i Kamila Banacha zakwalifikowały się na festiwale w Armenii, Stanach Zjednoczonych, Ekwadorze i na Słowacji. Prace te powstały do spektakli Teatru Dramatycznego w Białymstoku.
Materiały prasowe
Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach są absolwentami Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Młodzi i utalentowani graficy od lat współpracują z Teatrem Dramatycznym. Twórcy większości graficznych informacji do teatralnych spektakli są laureatami wielu nagród i wyróżnień. Z chęcią biorą również udział w różnych wystawach w Polsce i za granicą.

Plakaty do spektakli Samobójca oraz Pensjonat Pana Bielańskiego zakwalifikowały się na Festiwal w Erywaniu, a plakaty do przedstawień Błoto i Samobójca na 11. Triennale Plakatu w Trnavie. Prace grafików zostaną zaprezentowane także na Biennale Plakatu w Ekwadorze oraz wystawie 22. Colorado International Invitational Poster Exhibition.

- Znalezienie się wśród osób zakwalifikowanych do tych przeglądów jest dla nas wielkim wyróżnieniem. Triennale Plakatu w Trnawie jest największym na Słowacji międzynarodowym konkursem aktualnego plakatu światowego. Festiwal plakatu teatralnego w Armenii jest również bardzo ciekawym wydarzeniem, dopuszczającym do konkursu wyłącznie plakaty teatralne, co tworzy okazję do przyjrzenia się współczesnemu plakatowi o tej tematyce - mówią Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach.

22. Colorado International Invitational Poster Exhibition to zapoczątkowana w 1979 roku wystawa, na którą zostają zaproszeni wybrani graficy z całego świata.

- Jesteśmy ciekawi, w jaki sposób nasze prace będą zestawione z innymi plakatami, jak będą wchodzić w dialog korespondując ze sobą formą bądź tematyką. Natomiast biennale w Ekwadorze to konkurs, który od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem – w tym roku nadesłano ponad 11 000 plakatów z 84 krajów. Możliwość zaprezentowania naszych prac na tych wystawach tym bardziej jest dla nas wielkim zaszczytem – dodają Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach.

Jury poszczególnych konkursów tworzą wybitni graficy, krytycy sztuki i designu, architekci czy dyrektorzy instytucji kultury.

– Prezentacja plakatów na tych prestiżowych wydarzeniach to wielkie wyróżnienie. Jest to również doskonała okazja do promowania zarówno Teatru Dramatycznego, jak i naszego miasta i regionu. Budujący jest fakt, że teatralne plakaty już po raz kolejny zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. Prace naszych grafików zakwalifikowały się m.in. na wystawę w Sofii w 2019 roku czy na konkurs w Boliwii. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy Agnieszki i Kamila – dodaje dr Martyna Faustyna Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl