Wśród blisko 200 pisanek odnaleźć można misternie przyozdobione rękodzieła powstałe w Egipcie, Chinach, Tunezji czy Japonii.
Właścicielką imponującej kolekcji jest Beata Mozelewska, która zbiera pisanki od 15 lat:
- Szukam wielkanocnych jajek na jarmarkach, pchlich targach, aukcjach internetowych. Nawiązałam też kontakty z działami etnograficznymi muzeów w całej Polsce, które skierowały mnie bezpośrednio do twórców ludowych. Każda podróż - czy to po Polsce, czy po świecie - to również doskonała okazja na powiększenie kolekcji. Dlaczego zainteresowały mnie właśnie pisanki? Bo nie sposób przejść obojętnie obok takiego dzieła sztuki.
Odwiedzający Operę zobaczą najpiękniejsze tradycyjne pisanki wykonane różnymi technikami zdobniczymi. Na Podlasiu szczególnie znane są wielkanocne jajka przygotowane metodą batikową, polegającą na nanoszeniu szpileczką gorącego wosku na skorupkę. Metodą tą posługują się m.in. słynne lipskie pisankarki. W okolicach Łowicza do przyozdobienia pisanek wykorzystuje się oryginalne naklejki. Ciekawą technikę rozpowszechniono na Mazowszu, gdzie podstawowym elementem zdobniczym jajka jest rdzeń sitowia. Na wystawie znajdą się także pisanki oklejane sznurkiem, posypane barwnymi koralikami, prażoną kaszą czy fantazyjnie polakierowane. Od wieków praktykuje się farbowanie pisanek w naturalnych barwnikach, malowanie pędzelkiem lub patykiem oraz wyskrobywanie motywu zdobniczego rylcem.
We wtorek (11.04) uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych będą mogli wziąć udział w warsztatach zdobienia jajek wielkanocnych, które poprowadzi właścicielka kolekcji Beata Mozelewska. Początek o godz. 11.00. Ilość miejsc ograniczona.
Szczegóły:
Pisanki świata - warsztaty zdobienia pisanek wielkanocnych