Aktualności

Wróć

PiS z samodzielną większością w sejmiku województwa [LISTA RADNYCH]

2018-10-23 08:17:23
PiS z 16 mandatami, Koalicja Obywatelska z 9, a PSL z 5 – tak przedstawia się rozkład sił na najbliższe 5 lat w sejmiku województwa podlaskiego, który oznacza samodzielne rządy tego pierwszego ugrupowania.
Grzegorz Chuczun
Sprawdziły się przewidywania, które mówiły o tym, że w sejmiku województwa podlaskiego samodzielną większość może mieć Prawo i Sprawiedliwość. Według wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą PiS (41,64% poparcia) będzie miał 16 z 30 radnych, czyli samodzielną większość. Pozostałe mandaty przypadły Koalicji Obywatelskiej - 9 i PSL – 5. Zdobyły one odpowiednio – 24,14% i 15,66% głosów.

Koalicja Obywatelska wygrała tylko w jednym okręgu obejmującym miasto Białystok, w którym na 7 mandatów uzyskała 4, przy 3 PiS-u. W pozostałych trzech wygląda to zupełnie inaczej. W okręgu 2 (powiat augustowski, powiat sejneński, powiat suwalski, powiat sokólski, powiat moniecki, miasto Suwałki) – podział to 4 dla PiS, po 2 dla Koalicji Obywatelskiej i PSL. Okręg 3 (powiaty: grajewski, kolneński, łomżyński, zambrowski i miasto Łomża) – PiS 4 radnych, KO i PSL po 1. Okręg 4 (powiaty: bielski, siemiatycki, wysokomazowiecki, hajnowski i białostocki) – PiS 5, KO i PSL po 2.

5% w wyborach przekroczył także Kukiz'15, ale po przeliczeniu okazało się, że to za mało, żeby wprowadzić jakiekolwiek radnego. Progu wyborczego nie przekroczyły komitety: SLD Lewica Razem (4,78%), Spoza Sitwy (1,84%), Ruch Narodowy RP (1,36%), Partia Razem (1,24%), Bezpartyjni Samorządowcy (1,2 proc.), Wolność w Samorządzie (1,04%), Wolni i Solidarni (0,77%) oraz Partia Zieloni (0,44%).

Po 8 latach władza w województwie wraca więc w ręce Prawa i Sprawiedliwości. W poprzednich dwóch kadencjach, mimo że mieli najlepszy wynik, w województwie rządziła koalicja PO i PSL mająca więcej radnych.

LISTA RADNYCH WOJEWÓDZKICH

Okręg 1:

Prawo i Sprawiedliwość: Justyna Żalek, Artur Kosicki, Bogusław Dębski

Koalicja Obywatelska: Anna Augustyn, Zbigniew Nikitorowicz, Sławomir Nazaruk, Karol Pilecki

Okręg 2:

Prawo i Sprawiedliwość: Romuald Łanczkowski, Paweł Wnukowski, Jadwiga Zabielska, Wiesława Burnos

Koalicja Obywatelska: Anna Naszkiewicz Waldemar Kwaterski

PSL: Cezary Cieślukowski, Bogdan Dyjuk

Okręg 3:

Prawo i Sprawiedliwość: Marek Olbryś, Adam Sekściński, Wanda Mieczkowska, Marek Komorowski

Koalicja Obywatelska: Jacek Piorunek

PSL: Stefan Krajewski

Okręg 4:

Prawo i Sprawiedliwość: Stanisław Derhajło, Łukasz Siekierko, Sebastian Łukaszewicz, Marek Malinowski, Aleksandra Szczudło

Koalicja Obywatelska: Maciej Żywno, Igor Łukaszuk

PSL: Jerzy Leszczyński, Mikołaj Janowski

Oznacza to, że do sejmiku nie wejdzie kilka dobrze znanych postaci, jak były marszałek Jarosław Dworzański (KO), Elżbieta Kaufman-Suszko, która kończy właśnie 4 kadencję w sejmiku, Marek Citko, obecny radny i były reprezentant Polski w piłce nożnej (oboje PiS) czy Marian Szamatowicz będący radnym od 2010 roku (w tej kadencji w PO, startował z list SLD).
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl