PiS rozpoczął konsultacje z mieszkańcami
Przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości spotkali się z mieszkańcami Białegostoku, aby porozmawiać o przyszłości naszego miasta.
MN
W ubiegłym tygodniu radni Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli cykl spotkań z mieszkańcami, którego głównym celem miało być zapoznanie się z opiniami mieszkańców nt. tego, jak się żyje w Białymstoku oraz chęć skonsultowania z nimi pomysłów, które miałyby się znaleźć w budżecie na następny rok.
Kandydat na prezydenta w czerwcu
W poniedziałek (16.10) zainaugurowano cykl w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku. Udział w spotkaniu wzięli podlascy parlamentarzyści z ramienia PiS – minister Krzysztof Jurgiel, poseł Dariusz Piontkowski oraz senator Jan Dobrzyński i to od ich wystąpień rozpoczęła się dyskusja. Szef resortu rolnictwa mówił głównie o działaniach rządu, ale odniósł się także do przyszłorocznych wyborów samorządowych i zapowiedział, że kandydat na prezydenta Białegostoku zostanie wyłoniony prawdopodobnie w w połowie następnego roku.
- Najpierw w listopadzie odbędą się wybory w naszych organizacjach powiatowych, potem będą montowane listy do samorządu. Zmiana ordynacja ma znieść jednomandatowe okręgi wyborcze, w mniejszych gminach mają być listy blokowe. Jeśli chodzi o kandydatów na prezydentów miast, to procedura się formalnie nie rozpoczęła. Zarządy w powiatach będą proponować, zarząd okręgowy zatwierdza, ale ostatecznie to komitet polityczny decyduje. Jeśli chodzi o miasta wojewódzkie to najwięcej ma do powiedzenia prezes (Jarosław Kaczyński – red.) - mówi Krzysztof Jurgiel. - Chcemy wybrać kandydata, który będzie miał szanse, chociaż nie wiadomo, czy prezydent Truskolaski będzie startował – dodawał.
Skupimy się nie tylko na drogach
Po wystąpieniu gości głos zabrali przedstawiciele rady miasta, którzy jednak dość ogólnie mówili o planach, podkreślali jednak, że chcą aby mieszkańcy mieli większy wpływ na wydatki miasta w przyszłości.
- Chcemy, aby budżet 2018 r. był skonsultowany z mieszkańcami, jak nigdy dotąd nie było. Cenimy sobie państwa uwagi i postaramy się, żeby większość z nich była ujęta w budżecie na przyszły rok – mówił przewodniczący rady Mariusz Gromko.
Zapowiedziano również, że na najbliższej sesji pod głosowanie oddany zostanie projekt uchwały ws. tzw. inicjatywy lokalnej, która ma być nowym instrumentem oddanym w ręce mieszkańców. Ma ona pozwolić na to, żeby realizować inwestycje ważne, ale dla wąskiej grupy osób jak np. jakiś chodnik, czy przystanek. Warunkiem będzie jednak wkład własny mieszkańców w jakimś stopniu. W tegorocznym budżecie ma być na to zapisane 100 tys. zł, a w następnych więcej.
Więcej konkretów co do budżetu miasta na następny rok przedstawił szef komisji finansów, Tomasz Madras, który wskazał kierunek, w którym chce iść PiS.
- Zarzuca się prezydentowi Truskolaskiemu, że wszędzie leje asfalt. My się nie obrażamy na budowanie dróg, ale to co staje się dla nas najważniejsze, to większe skupienie się na mieszkańcach miasta i innych sferach odpowiedzialności za funkcjonowanie naszego miasta. Oświata, opieka na dziećmi – nowe żłobki i przedszkola, głównie w obszarach naszego miasta, w których ich szczególnie brakuje, dalszy rozwój infrastruktury drogowej tam, gdzie mieszkańcy zgłaszają taką potrzebę – mówił Tomasz Madras.
Najpierw tęcza, potem budżet
Ze strony osób, który pojawiły się na konsultacjach, nie padły raczej pytania o inwestycje, czy budżet. Jednak z uczestniczek poprosił jednak, żeby działacze PiS zrobili, coś z załganą tęczą, która znajduje się w logo naszego miasta.
Uczestnicy poniedziałkowego spotkania otrzymali do wypełnienia ankiety, w których zadano pytania o to, jak oceniają wysokość opłat i podatków, realizację zadań związanych z czystością, oświatą czy budową dróg, a także funkcjonowanie komunikacji i straży miejskiej. Pozostawiono również miejsce, aby można było wpisać propozycję inwestycji, które miałyby się znaleźć w budżecie miasta na 2018 r.
Następne konsultacje odbędą się 17 października o godz. 17.00 w Klubie Miraż przy ul. Kozłowej 4 (os. Białostoczek), a później 18 października o godz. 18.00 w Sali Bankietowej Promenada przy ul. Wiklinowej 10 (os. Jaroszówka), 19 października o godz. 16.30 w Klubie Relaks przy ul. Zwycięstwa 25/1 (os. Młodych), 23 października o godz. 16.00 w Klubie Milenium przy ul. Mazowieckiej 39D (os. Piaski) oraz 24 października o godz. 17.00 w Klubie Gaj przy ul. Gajowej 68/1 (os. Dziesięciny).
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl