- Zanim Czesław Niemen objawił się jako kompozytor i poeta, zasłynął jako szczególny odtwórca piosenek innych autorów - pisze Magdalena Gajl w programie koncertu. - Jego głos o niepowtarzalnej barwie, swobodny i bolesny, nadawał nowe znaczenie każdej melodii albo wydobywał sens wcześniej niezauważony. Pod Papugami - poetycki obraz szeroko niklowanego baru, w nim szczebioczących dziewcząt, kołyszących się nad słodyczą stojącą w szkle, nie przemówił w pełni, gdy piosenkę wykonał prawie operowym głosem Józef Ledecki. Ledecki nie miał charyzmy, nie wychował się na kresach i nie pielęgnował ich w sobie tak, jak Czesław ze Starych Wasiliszek. Przyjmując za pseudonim nazwę rzeki, nad którą się wychowywał, pielęgnując kresowe, anachroniczne ł zaznaczył swoją niejednoznaczną, bliską Polakom obcość. Upodabniał się w niej do Hebrajczyków, których muzykalność zawierała w sobie pamięć wygnania, tęsknotę za utraconą, jakąkolwiek ojczyzną. Niemen śpiewał zawsze jak oni: jakby tęsknił. Wszystko jedno, czy wykonywał piosenki swoje czy czyjeś, wszystko jedno, na jaki temat i w jakim języku śpiewał.
W wieczór walentynkowy uczestnicy koncertu w Operze wrócą do najlepszych kompozycji i tekstu polskiej muzyki estradowej. Usłyszą piosenki Czesława Niemena, Seweryna Krajewskiego, Tadeusza Nalepy, Andrzeja Zauchy. Wyśpiewa je Jacek Kotlarski, znany z udziału w programach telewizyjnych: Taniec z gwiazdami, Jak oni śpiewają, Tylko nas dwoje, Idol, Zacisze gwiazd oraz największych polskich festiwali.
Orkiestra OiFP, wzmocniona udziałem gości: Wojciecha Olszewskiego - fortepian, Zbigniew Wrombel - kontrabas, Krzysztof Szmańda - perkusja, wystąpi pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk. Autorem aranżacji orkiestrowych największych przebojów polskiego bigbitu jest Piotr Wrombel.
Początek koncertu o godz. 19.00. Portal Miejski BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Zobacz też:
Koncert Walentynkowy w OiFP