Zdrowie

Wróć

Pilotaż onkologiczny. Co udało się osiągnąć?

2020-12-01 12:13:30
Prawie 1000 osób z Podlasia zostało objętych pilotażem onkologicznym. Najczęściej były to kobiety z rakiem piersi.
Dorota Mariańska
Dokładnie rok temu Białostockie Centrum Onkologii zaczęło realizować pilotażowy program koordynowanej opieki nad pacjentami onkologicznymi. Pilotaż to jeden z elementów Krajowej Sieci Onkologicznej, który w województwie podlaskim potrwa do końca grudnia przyszłego roku. Realizują go cztery województwa: podlaskie, pomorskie, dolnośląskie i świętokrzyskie.

Z końcem listopada do pilotażu onkologicznego w naszym regionie włączono 955 osób. Największą grupę stanowią pacjentki z rakiem piersi – 466 i pacjenci z rakiem jelita grubego – 245. Następnie kolejno mężczyźni z rakiem gruczołu krokowego – 115, pacjenci z rakiem płuca i jajnika – po 65 osób.

- Niewątpliwą korzyścią pilotażu jest to, że usystematyzował i skoordynował opiekę nad pacjentem onkologicznym w naszej jednostce. Koordynatorki leczenia onkologicznego wspierają pacjenta od momentu uzyskania przez niego wyniku histopatologicznego. Prowadzą go za rękę i pomagają w umawianiu wizyt oraz kontakcie z lekarzem. Wszystko po to, aby chory onkologicznie nie gubił się w systemie, ale był prowadzony od momentu podejrzenia nowotworu na wszystkich etapach począwszy od diagnostyki, poprzez terapię i rehabilitację - mówi Monika Mróz z Białostockiego Centrum Onkologii.

Drugim ważnym elementem pilotażu jest Call Center BCO, które nie tylko rejestruje pacjentów na wizyty i badania, ale też udziela niezbędnych informacji dotyczących postępowania w przypadku wykrycia nowotworu, a także informuje o możliwościach leczenia onkologicznego w województwie podlaskim. Numer infolinii to 85 66 46 888.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl