Pilnie potrzebna krew!
Warto zgłaszać się do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - kończą się zapasy krwi, magazyny prawie świecą pustkami.
M. Witkowska
Nie ma cenniejszego leku niż krew. Niczym nie da się jej zastąpić, nie przydadzą się tu żadne nowoczesne technologie. Ten najcenniejszy lek można pobrać tylko z żył człowieka. Wakacje to zazwyczaj czas, kiedy jej brakuje (krwiodawcy są na urlopach, wyjeżdżają itp.), jednak obecnie sytuacja jest bardzo niepokojąca. Jak informuje Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - zapas dotyczy jedynie krwi AB Rh-, pozostałej brakuje, a najmniej jest krwi 0 Rh- i A Rh-. Ogromna prośba więc do wszystkich dawców, by w najbliższych dniach zgłosili się do punktów pobierania krwi.
Krew jest szczególnie potrzebna osobom, które straciły dużo krwi np. na skutek wypadków, oparzeń, zabiegów czy licznych urazów. Potrzebna jest także osobom poddawanym chemioterapiom, zmagającym się z nowotworami itp.
W najbliższych dniach krew można będzie oddać nie tylko w Centrum Krwiodawstwa, ale też:
- w Zambrowie przy ul. Fabrycznej - 1 września będzie tam czekał ambulans w godz. 8.00-13.00;
- w Augustowie przy Domu Kultury przy ul. Hożej - 2 września ekipa stacjonarna będzie czekała w godz. 8.00-13.00;
- w Sokółce przy Starostwie Powiatowym 3 września w godz. 10.00-15.00 będzie czekał ambulans;
- w Kruszewie 4 września podczas festynu w godz. 11.00-16.00 będzie czekał ambulans;
- w Radziwiłowie - parafii 4 września w godz. 8.00-13.00 będzie czekał ambulans;
- w Wyszonkach Kościelnych 4 września w godz. 10.00-14.00 będzie czekała ekipa stacjonarna;
- w Jabłonce Kościelnej - szkole 4 września w godz. 9.00-13.00 będzie czekała ekipa stacjonarna;
- w Dąbrowie Białostockiej 6 września w godz. 9.00-12.30 będzie czekał ambulans;
- w Drohiczynie - Gminnym Ośrodku Kultury 6 września w godz. 8.00-12.00 będzie czekał ambulans;
- w Białymstoku przy aptece Pod Lwem przy ul. Łąkowej 9 września wgodz. 9.00-14.00 będzie czekał ambulans;
- w Niećkowie - szkole 9 września w godz. 9.00-12.30 będzie czekał ambulans.
Wiele profitów dla dawców krwi
Oddanie krwi niesie ze sobą ogromną satysfakcję - w końcu ratujemy czyjeś życie. Honorowi dawcy mogą także liczyć na wiele innych profitów, np. zniżki na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego w wysokości 33% (dla tych, którzy oddali krew lub jej składniki minimum 3 razy). Do tego po oddaniu krwi przysługują dwa dni wolnego (dzień, w którym oddałeś krew lub jej składniki oraz dzień następny). Oprócz tego dochodzi też ulga PIT, gdyż krew oraz osocze są darowizną, którą można odliczyć od podatku
Krew można oddać osoba zdrowia, między 18. a 65. rokiem życia, która nie przyjmuje żadnych leków. Wymogiem jest też waga dawcy – musi być większa niż 50 kg, ponieważ ilość pobranej krwi (450 ml) musi być mniejsza niż 10% ogólnej ilości krwi w organizmie. Krwi nie mogą oddawać osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy miały przekłuwane uszy lub inne części ciała, robiły sobie tatuaż, akupunkturę lub wykonywano u nich zabiegi operacyjne, endoskopowe czy inne diagnostyczne badania, jak np. gastroskopię, laparoskopię, panendoskopię itp.
Osoby, które chcą oddać krew powinny zjeść z rana lekkie śniadanie i wypić dużo wody. Zaleca się, by w ciągu doby przed pobraniem wypić przynajmniej 2 litry płynów.
Warto wiedzieć, że pobieranie krwi nie jest bolesne i trwa około 10 minut (do tego dochodzi jednak wypełnienie ankiety, rejestracja, badanie i wywiad lekarski). Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Kobiety w ciągu roku mogą oddawać krew maksymalnie 4 razy, panowie zaś 6 razy
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl