Zdrowie

Wróć

Pilnie brakuje krwi! Można ją oddać nie tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa

2023-11-22 07:57:19
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku są bardzo duże braki. Pilnie brakuje prawie wszystkich grup krwi.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Krew jest najcenniejszym lekiem. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Nie da się jej wyprodukować nawet w najlepiej wyposażonych, najnowocześniejszych laboratoriach. Obecnie pilnie potrzeba grup krwi takich jak: 0 Rh-, A Rh-, AB Rh-, wystarczająco jest tylko grupy B Rh+. Pozostałe grupy są potrzebne, ale sytuacja nie jest jeszcze „kryzysowa”, chociaż niebawem może już być. 

Drodzy Krwiodawcy od kilku dni widzimy (poza czwartkami) malejącą ilość pobieranej krwi i z drugiej strony rosnące zapotrzebowanie na składniki krwi ze strony szpitali (…). Serdecznie zapraszamy wszystkie zdrowe osoby do oddania krwi w naszych placówkach oraz na najbliższych akcjach wyjazdowych. Potrzebujemy Wszystkich Grup Krwi - czytamy na profilu w mediach społecznościowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.

Dlatego tak ważne jest, by wszyscy dawcy w najbliższym czasie, w miarę możliwości zgłaszali się do punktów pobrań i dzielili się tym „najcenniejszym lekiem”.

Kto może być dawcą krwi?

Krew może oddać osoba między 18. a 65, rokiem życia, która waży więcej 50 kg, gdyż ilość pobranej krwi (450 ml) musi być mniejsza niż 10% ogólnej ilości krwi w organizmie. Należy mieć świadomość, że krwi nie mogą oddawać ci, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy robili sobie tatuaż (nawet niewielki), czy przekłuwali uszy bądź inne części ciała. Przeciwskazaniem jest też wykonywana w minionym półroczu: akupunktura oraz zabiegi operacyjne, endoskopowe czy inne diagnostyczne badania, jak np. gastroskopię, laparoskopię, panendoskopię itp.

Czy trzeba się jakoś przygotowywać do oddania krwi? Zaleca się jedynie, by rano zjeść lekkie śniadanie i wypić dużo wody. Oddawanie krwi jest bezbolesne i trwa do 10 minut.
Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi.

2 dni wolnego za oddanie krwi

Honorowi dawcy krwi mogą liczyć na wiele profitów, takich jak np. zniżki na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego w wysokości 33% (dla tych, którzy oddali krew lub jej składniki minimum 3 razy). Przysługuje im także wa dni wolnego (dzień, w którym oddali krew oraz dzień następny). Warto także wiedzieć, że krew oraz osocze są darowizną, którą można odliczyć od podatku.

Harmonogram najbliższych akcji pobierania krwi:

Krew można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 23 w Białymstoku. W całym regionie są jednak organizowane akcje, dzięki którym dawcy mogą zgłaszać się także do innych punktów:

- 22 listopada (środa) - Siemiatycze: Starostwo Powiatowe, ambulans rejestracja w godz. 8.00-12.00;
- 24 listopada (piątek) - Kolno: Urząd Gminy, ambulans, 9.00 - 12.30 
- 26 listopada (niedziela) - Łapy: parafia pod wezwaniem Świętego Krzyża, akcja stacjonarna w godz. 8.00 - 13.00;
- 26 listopada (niedziela) - Tykocin: ul. Złota 2, ambulans w godz. 9.00 - 13.15;
- 26 listopada (niedziela) - Dolistowo: Ochotnica Straż Pożarna, akcja stacjonarna w godz. 9.00 - 13.00;
- 26 listopada (niedziela) - Zambrów: parafia pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, ambulans w godz. 9.00 - 14.00;
- 26 listopada (niedziela) - Boćki, akcja stacjonarna w godz. 9.00 - 13.00.
Redakcja
24@bialystokonline.pl