PIKsele – nowy cykl debat Podlaskiego Instytutu Kultury
Wszyscy jesteśmy zanurzeni w kulturze, czyli ciekawa debata o kulturze współczesnej, etnografii i o tym, co jest ważne, by kulturę tworzyć została zorganizowana przez Podlaski Instytut Kultury.
Podlaski Instytut Kultury
9 lutego, czyli w dniu ustanowionym Ogólnopolskim Dniem Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej Podlaski Instytut Kultury zorganizował pierwszą debatę online w cyklu PIKsele. Tytułem spotkania było Wszyscy jesteśmy zanurzeni w kulturze, a zaproszonymi gośćmi: Agnieszka Jakubicz (PIK), dr Tomasz Adamski (UwB) oraz dr Karolina Wierel (UwB). Całą dyskusję poprowadził Mariusz Żwierko.
Rozmowa dotyczyła szeroko pojętej kultury współczesnej w ujęciu etnograficznym, było także o podejmowaniu badań jakościowych, o badaniu kultury, człowieka jako jednostki. Goście poruszali tematy praktykowania i animowania kultury. Kultura dzisiaj jest szeroko dostępna, jadąc pociągiem, czekając w kolejce możemy obejrzeć film lub przeczytać książkę w telefonie.
- Od kultury nie ma ucieczki - podsumował Tomasz Adamski.
Kultura zewsząd nas otacza. Współcześnie kultura straciła pewnego rodzaju hierarchiczność. Nie stosuje się już ścisłego podziału na kulturę wysoką i niską. Dzisiaj poszukuje się łączności z naturą, nie stawia się jej w opozycji do kultury. Podział ten stracił na aktualności, stwierdziła Karolina Wierel. Wszystkie gatunki są systemem, które powinny współdziałać.
Ważną kwestią było także pokazanie, iż etnografia dzisiaj to nie tylko badanie wsi, swoistego rodzaju ludoznawstwo, ale posiada szerokie zastosowanie, m.in. w badaniu kultur miast, zjawisk codziennych. Człowiek opowiada siebie, a przez to sięga do swojej pamięci, wspomnień, przeszłości, tak, by móc się odnaleźć w czasie teraźniejszym.
Jak zapowiada Podlaski Instytut Kultury spotkania w tym cyklu będą odbywać się regularnie, a mają one na celu wsparcie umiejętności podlaskich edukatorów, animatorów kultury, antropologów i etnografów. Są one organizowane przy współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku.
Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl