Aktualności

Wróć

Pierwszy wojewódzki transport wyjechał z Węglówki na Ukrainę [ZDJĘCIA]

2022-03-16 17:25:34
Pierwszy transport z wojewódzkiego magazynu wyjechał już z Białegostoku. Znalazły się w nim produkty przekazane przez Podlasian do lokalnych punktów zbiórek.
Malwina Witkowska
Tir wyjechał z Białegostoku

W środę (16.03) przed godz. 14.00 z centralnego magazynu wojewódzkiego przy ul. Węglowej 8 w Białymstoku wyruszył pierwszy transport darów, które najpierw pojadą do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, a dalej na Ukrainę.

- Wśród wielu polskich inicjatyw jest również ta, aby w każdym województwie powstał centralny magazyn, który poprzez system dystrybucyjny Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych będzie organizował przemieszczanie niezbędnych środków, które są potrzebne na Ukrainie - rozpoczął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Do wojewódzkiego magazynu darów trafiają produkty, które przekazują mieszkańcy do powiatowych centrów zbiórek, m.in. żywność długoterminowa, środki higieniczne i czystości. W Białymstoku takim miejscem jest punkt na Stadionie Miejskim (więcej o tym: tutaj), w Łomży hol główny Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Akademickiej 1, a w Suwałkach hala widowiskowa Suwałki Arena przy ul. Zarzecze 26. W magazynie wojewódzkim pracownicy PUW i Banki Żywności segregują i przepakowują dary na palety zgodnie z wymogami rodzajowymi i logistycznymi ustalonymi przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

- Jest to pierwszy nasz transport, ale za nim stoi kolejna ciężarówka, która zawiera sprzęt medyczny zorganizowany przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Mam nadzieję, że niebawem, być może w przyszłym tygodniu, wyjedzie kolejny tir - liczy wojewoda.

Łącznie z magazynu na Węglówce wyjechały 33 palety potrzebnych dla Ukrainy różnego rodzaju towarów i produktów.

- Mamy tutaj 15 palet z artykułami spożywczymi, przeważnie są to rzeczy o dłuższych okresach przydatności. Mamy również środki higieniczne i środki czystości. Sporą ilość urządzeń elektrycznych np. agregatów prądotwórczych, powerbanków, ładowarek i krótkofalówek przekazało Starostwo Powiatowe w Białymstoku, które przeznaczyło na nie blisko 100 tys. zł - poinformował Bohdan Paszkowski.

W załadunku znalazło się również: 8 palet artykułów higienicznych (m.in. pampersy dla dzieci i dorosłych, pasty do zębów, żele pod prysznic), 5 palet wody, paleta środków medycznych (m.in. bandaże, gaziki, rękawiczki i maseczki) oraz 4 palety narzędzi.

- Żywię taką nadzieję, że transport jak najszybciej znajdzie się na Ukrainie i trafi do tych osób, które w tych ciężkich wojennych czasach niosą pomoc osobom zaangażowanym bezpośrednio w działania obronne, jak i ludności cywilnej, która potrzebuje tych rzeczy - dodał.

Pomoc dla Ukraińców w Podlaskiem

Jak zaznaczył wojewoda, od początku wojny na Ukrainie, największy nacisk kładziono na zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom w Podlaskiem. Świadczy o tym sukcesywnie powiększana we współpracy z samorządami baza noclegowa. Ostatnio zostało otwarto punkt przy ul. Węglowej, gdzie gotowych jest 100 miejsc dla uchodźców. Z kolei do Ośrodku Sportu i Rekreacji w Suwałkach trafiło 200 łóżek. Co ważne, w każdym ośrodku uchodźcy otrzymują nocleg, wyżywienie, pomoc psychologiczną i medyczną w razie potrzeb.

- Od 12 marca mamy bardzo istotny instrument umożliwiający szersze wsparcie, mówię tutaj o ustawie, która reguluje wiele kwestii związanych z organizowaniem opieki dla uchodźców - zaznaczył wojewoda.

Specustwa obejmuje przede wszystkim możliwość nadania numeru PESEL , dzięki któremu Ukraińcy będą mogli korzystać do systemów opiekuńczych, oświatowych czy zatrudnieniowych.

- Przed nami ogromne wyzwanie, by stworzyć jak najlepsze warunki osobom, które się znajdują na terenie naszego kraju. Najważniejsze są: praca, nauka i możliwość korzystania z pewnych świadczeń, które Polska będzie gwarantować uchodźcom z Ukrainy - tłumaczył Bohdan Paszkowski.

Mowa tu o świadczeniu początkowym w wysokości 300 zł i innych dostępnych programów pomocowych czy rodzinnych.

Podlaski Urząd Wojewódzki uruchomił również punkt zbiórki artykułów, które trafią do uchodźców wojennych przebywających na terenie naszego regionu (więcej o tym: tutaj).
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl